انجمن توسعه قرارداد هوشمند

منحنی پیوند یا Bonding Curves و نقش آن در دیفای‌ها

در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) برای اینکه دو متغیر باهم ارتباط داشته باشن، میشه از منحنی پیوند یا Bonding Curves استفاده بشه.
منحنی پیوند یا Bonding Curves یک معادله‌ای هستش که دو متغیر رو بهم متصل میکنه. برای مثال زمانی رو در نظر بگیرید که اگر عرضه توکن تغییر کنه متعاقباً قیمت توکن هم تغییر میکنه. منحنی پیوند یک معادله‌ی ریاضی هستش که در قراردادهای هوشمند کدنویسی میشه.
این نکته رو در نظر بگیرید که منحنی پیوند توسط عوامل دیگه مثل ترید توی بازار ثانویه تعیین نمیشه.
بیاین کاربردهای منحنی پیوند یا Bonding Curves باهم بررسی کنیم:

کاربرد اول: صرافی‌های غیرمتمرکز با بازار سازهای اتوماتیک Autonomous Market Maker

منحنی پیوند یک اجرای قرارداد هوشمندِ که مارکت خود را برای توکن‌های بدون order books ایجاد می‌کنه. همچنین به عنوان یک بازارساز خودکار (automated market maker) شناخته می شود. دو تفاوت اصلی در مقایسه با اکسچنج سنتی عبارتند از:

  1. تطبیق سفارشات با ریاضی به جای order books محدود متمرکز
  2. جمع سپاری (Crowdsourcing) مارکت makerها به جای شرکت‌های تخصصی مارکت maker

برای شروع، یک استخر ایجاد می‌شه که به عنوان استخر نقدینگی شناخته می‌شود. هر کسی می‌تواند دارایی‌هایی را به این استخر نقدینگی اضافه کند. برای ترغیب افراد به افزودن دارایی به استخر، زمانی که معامله انجام می‌شود، مقداری کارمزد تراکنش دریافت می‌کنند و توکن‌های بومی پروتکل را به دست می‌آورند.

برای مثال در نظر بگیرید:

استخر نقدینگی فقط دو نوع توکن داره، $ETH و $TOKEN. به عنوان یک ارائه دهنده نقدینگی، شما همان مقدار $ETH و $TOKEN را به استخر اضافه می‌کنید. فرض کنید شما 10٪ از $ETH و $TOKEN را در استخر مشارکت می‌کنید. زمانی که تراکنشی انجام بشه، 10٪ از کارمزد تراکنش رو دریافت می‌کنید.

کاربرد دوم: منحنی پیوند برای جذب سرمایه

در بحث جذب سرمایه از یک قرارداد هوشمند غیرقابل تغییر خاص استفاده می‌کنن. قرارداد هوشمند یک قرارداد منحنی پیوند را برای mint، سوزاندن و توزیع خودکار توکن ها اجرا می کند. مقدار mint، سوزاندن و توزیع با یک فرمول ریاضی تعریف می‌شه.
هنگام جذب سرمایه، این کار پذیرندگان را تشویق می‌کند تا توکن‌ها را زودتر بخرن، بخاطر اینکه قبل از رشد سیستم قیمتتوکن ارزون تر هستش.

کاربرد سوم: مارکت Curation

زمانی که توکن‌های NFT با DeFi تلاقی می‌کنیم، بازار Curation بیشتر به چشم میاد. کاربرا میتونن توکن‌هایی را که توسط یک منحنی پیوند کنترل می‌شه رو در ازای یک NFT به اشتراک بزارن در واقع مکانیسم DEX (کابرد 1) را با مکانیسم های جذب سرمایه (کاربرد 2) ترکیب می کنن.
مارکت Curation از توکن‌ها به عنوان سیگنالی برای کاهش عدم تشابه اطلاعات استفاده می کند (مثل پروتکل Ocean).

8 Likes