جلسه دوازدهم - Zero Knowledge و مباحث پیشرفته ۲

جلسه دوازدهم - Zero Knowledge و مباحث پیشرفته ۲

در جلسه دوازدهم در بخش اول با Zero Knowledge آشنا می شویم. در ابتدا با مقدمات ZK آشنا می شویم و به بررسی علت نیاز به آن و چرایی و چگونگی پیاده سازی آن می پردازیم. همچنین با مفاهیم ZKSNARK , Arithmetization , و R1CS آشنا می شویم.

پس از آشنایی با مفاهیم ZK نگاهی به Tornado Cash به عنوان یکی از اولین موارد استفاده ZK در بلاکچین می اندازیم و قراردادهای هوشمند آن را نیز بررسی اجمالی می کنیم. در انتهای این بخش اشاره ای می کنیم به برخی مفاهیم کلیدی دیگر موجود مانند ZKEVM و ZKRollup.

در بخش دوم به بررسی الگوهای طراحی در قرارداد های هوشمند و به روزرسانی قرارداد های هوشمند و IPFS می پردازیم.

اطلاعات جلسه:
از طریق لینک زیر به ویدئوی این جلسه دسترسی دارید:
youtube

از لینک زیر جهت دانلود اسلایدهای مباحث پیشرفته ۲ این جلسه استفاده کنید:
مباحث پیشرفته ۲.pdf (962.8 کیلوبایت)

مهمان این جلسه:
محمد جهان آرا در حال حاضر Protocol Researcher در شرکت Scroll است که یک شرکت پیشرو zkRollup برای مقیاس‌پذیری اتریوم است.

محمد فارغ التحصیل کارشناسی ارشد از دانشگاه Simon Fraser است و قبل از آن لیسانس خود را در رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه صنعتی شریف گذرانده است.

برای دنبال کردن محمد میتوانید صفحه توییتر محمد را دنبال کنید:
https://twitter.com/MMJahanara

6 پسندیده

خیلی ممنون از شما و محمد عزیز.

سلام خدمت اساتید گرامی، مرسی از زحماتتون دوره عالی بوده.
یک موضوعی که ذهنم رو درگیر کرده اینه که از وقتی که وارد این فضا شدم که خب از روی علاقه بوده، در حال یادگیری بودم و آموزش دیدم. ولی هر دفعه که با آدم های جدید توی این حوزه آشنا می‌شم و میبینم که چقدر خفنن، جدای از انگیزه، یطورایی ته دلمم خالی میشه که چقدر من هیچی نمی‌دونم! از طرفی، وارد سوشال مدیا ها هم که میشم(توییتر،…) بمبارانی از افراد خفن این حوزه رو میبینم، احساس نا کافی بودن می‌کنم. همه چیز برام گنگ میشه. بعد یهو با مفاهیم جدیدی برخورد می‌کنم و می‌رم که یادشون بگیرم، میبینم که چقدر این مبحث دیپه. فکر کنم دارم میشم مثل همون اقیانوسه که عمقش یک سانته :slight_smile:
الان من موندم و یه عالمه مفاهیمی که دوست دارم یادشون بگیرم اما هنوز بلد نیستم و این حس بدی بهم میده.
پ.ن: تقریبا می‌دونم اینها بخاطر تازه کار بودنِ منه. اما اگر شما اساتید تجربه ای مشابه دارید که فکر می‌کنید برای ما مناسبه، خیلی ممنون میشم که در مورد این موضوع هم برامون حرف بزنید…
ارادتمند، پیشاپیش سپاسگذارم :pray:

4 پسندیده