انجمن توسعه قرارداد هوشمند

آیا می توانید در استخر نقدینگی Uniswap ضرر کنید؟

استخر لیکوییدیتی یا Liquidity Pools که به آن‌ها استخر‌های نقدینگی هم می‌گویند ، در اصل ، استخرهایی از توکن‌ها هستند که در یک قرارداد هوشمند قفل شده‌اند. آنها برای تسهیل تبادل ارز‌ها با تأمین نقدینگی مورد استفاده قرار می گیرند و بطور گسترده توسط برخی از صرافی‌های غیرمتمرکز یا DEX ها مورد استفاده قرار می گیرند.

چرا ما به استخر لیکوییدیتی یا Liquidity Pools نیاز داریم؟

در روش سنتی، خریداران در تلاشند یک ارز رو در پایین‌ترین قیمت بخرن و فروشنده‌ها در تلاشند که ارز رو در بالاترین قیمت ممکن به فروش برسانند. برای اینکه معامله رخ بده، فروشنده‌ها و خریدار در یک قیمت به توافق می‌رسند. ولی در بعضی مواقع پیش میاد که این خریداران و فروشنده‌ها سر یه قیمت به توافق نمی‌رسند و اینجاست که بازار ساز یا همون Market Maker نقشش مشخص میشه. هر بازاری نیاز دارد که این بازارسازها در آن فعالیت کنند. بدون وجود این افراد، در اکثر مواقع بازار قفل شده و متوقف می‌شود. یکی دیگر از مشکلاتی که وجود داشت، این بود که بازار سازان در بعضی مواقع نمی‌توانستند یا نمی‌خواستند که دارایی خودشون رو عرضه کنن و یا دارایی رو بخرن.

دقیقا به همین دلایل بود که به تکنولوژی جدیدی نیاز بود و استخر لیکوییدیتی تعریف شد.

استخر لیکوییدیتی چیست؟

این استخرها در واقع یک قرارداد هوشمند هستند که کار بازار سازی را به صورت اتوماتیک بر اساس مواردی که در قراردادها ذکر شده‌اند انجام می‌دهند

سیستم به صورت اتوماتیک از مبلغی که در استخر قراردادیم برای بازار سازی استفاده می‌کند و در ازای اون، بر روی هر تراکنش درصدی فی تراکنش رو به عنوان پاداش به ما میدهد.

هر استخر نقدینگی Uniswap محل معامله یک جفت توکن ERC20 است. هنگامی که قرارداد استخر ایجاد می شود ، مانده هر توکن 0 است. برای اینکه استخر بتواند معاملات را تسهیل کند ، شخصی باید آن را با سپرده اولیه هر توکن پر کند.

استخرهای لیکوییدیتی چگونه کار می کنند؟

هنگامی که نقدینگی به یک استخر عرضه می شود ، ارائه دهنده نقدینگی (LP) متناسب با میزان نقدینگی که به استخر عرضه کرده است ، نشانه های خاصی به نام توکن LP دریافت می کند. هنگامی که استخر ترید را تسهیل می کند ، نرخ 0.3 درصد (در مثال Uniswap) به طور متناسب بین همه دارندگان توکن توزیع می شود.

آیا می توانید در استخر نقدینگی Uniswap ضرر کنید؟

هر استخر در Uniswap یک جفت دارایی است. … با افزایش درصد تغییر بین دارایی ها ، ضرر می کنید - تغییر می تواند در هر دو جهت باشد ، بالا یا پایین مهم نیست. هرگونه تغییر قیمت بین زمانی که دارایی ها را به مجموعه اضافه می کنید تا زمانی که برداشت می کنید منجر به ضرر دائمی می شود: 1.25 برابر تغییر قیمت است.

استخرهای نقدینگی چگونه درآمدزایی می کنند؟

ارائه دهندگان نقدینگی معمولاً از دو طریق درآمد کسب می کنند. … هزینه های معامله به طور متناسب بین همه ارائه دهندگان نقدینگی موجود در حوضه توزیع می شود ، بنابراین هرچه دارایی های رمزنگاری بیشتری را در اختیار داشته باشید ، هزینه های بیشتری نیز به دست خواهید آورد. برخی از استخرها به عنوان انگیزه ای برای سهیم شدن در ارزهای رمزنگاری شده شما ، پاداش هایی را برای استخرهای نقدینگی خاص ارائه می دهند.

ممنون از مطلب مفیدتون ولی ی قسمت هایی گنگ بود مثل قسمتی که ضرر در استخرهای نقدینگی رو توضیح دادین، ممنون میشم یکم واضح تر توضیحش بدین