انجمن توسعه قرارداد هوشمند

حفظ حریم خصوصی با استفاده از مرورگر Tor

TOR (The Onion Router)
اینترنتی که برای خواندن این مقاله استفاده میکنید به احتمال زیاد خصوصی و امن نیست. ناظران با استفاده از ابزارهایی مانند کوکی ها و حتی IP دستگاه شما میتوانند مکان شما و حجم عجیبی از اطلاعات و عادت های آنلاین شما را بدست بیاورند.
ممکن است شما با این مسئله مشکلی نداشته باشید. اما همه این احساس را ندارند، بخصوص زمانی که شما به راحتی میتوانید با استفاده از نرم افزارهای در دسترس حریم خصوصی خود را افزایش دهید. در این مقاله، ما مروری بر مرورگر و مکانیزم Tor خواهیم کرد، ابزاری که توسط فعالان حریم خصوصی در سراسر جهان مورد استقبال قرار گرفته است.
Tor مخفف (The Onion Router) است یک فن آوری برای محافظت از فعالیت های آنلاین شما در برابر استراق سمع کنندگان می باشد. این تکنولوژی از یک شبکه توزیع شده جهت انتقال پیامهای شما به سروری که میخواهید با آن تعامل داشته باشید استفاده میکند.
به دلیل ساختار شبکه، سرور نمی داند که شما چه کسی هستید. یعنی ارائه دهنده خدمات اینترنت شما (ISP) میتواند ببیند شما از Tor استفاده میکنید، اما نمیتواند ببیند شما در حال استفاده و تبادل چه اطلاعاتی هستید.
این گمنامی از طربق روشی به نام مسیریابی حلقه ای بدست می آید. با رمزنگاری اطلاعات ارتباطی شما و انتقال آنها در شبکه ای از گره ها ( نود ها ) هیچ کس نمیتواند تشخیص بدهد که منشاء کجاست.
بگذارید طور دیگری مطرح کنیم – ایجاد حلقه ها چه ارتباطی با حریم خصوصی دارد؟
این حلقه ها دقیقا شکل لایه های پیاز هستند، اطلاعاتی که از طریق شبکه Tor ارسال میکنیم دارای لایه هایی هستند و شما پیام های خود را رمز نگاری میکنید تا اولین لایه تشکیل شود. سپس به این پیام رمز نگاری شده یک لایه دیگر اضافه میکنیم، اما این بار با یک کلید دیگر، شما این کار را برای بار سوم هم انجام میدهید ( دوباره با کلیدی متفاوت) و در نهایت به چیزی میرسید که از نظر ساختاری شبیه لایه های یک پیاز می باشد و رمز نگاری شده هستند.

اگر کسی بخواهد به هسته حلقه ما برسد، باید بتواند هر سه لایه را رمزگشایی کند. ما اطمینان میدهیم هیچ کس نمیتواند این کار را انجام دهد. ما سه همتا را در شبکه انتخاب میکنیم و ( آنها را آلیس، باب و کارول می نامیم) ما از سه کلید استفاده میکنیم اما هر یک فقط یک کلید را میتواند شناسایی کند.
قبل از اینکه پیام به نقطه نهایی خود برسد، ابتدا به آلیس، سپس به باب و نهایتا به کرول که نقش گره ( نود ) خروجی را دارد ارسال می شود.
کرول آخرین فردی هست که در حلقه قرار دارد و پیام را دریافت کرده، بنابراین اول پیام خود را با کلید خصوصی او رمزگذاری می کنیم و باب درحلقه وسط قرار دارد و داده های خود را با کلیدی که او میداند رمزگذاری می کنیم. اما در ابتدا کمی اطلاعات به آن اضافه میکنیم، بطور مثال اطلاعاتی که باب باید داده ها را به آنجا ارسال کند ( مثلا به کرول) و در نهایت، کل اطلاعات از جمله اطلاعات و دستور العمل ارسال اطلاعات به باب را، با کلیدی که آلیس میداند رمزنگاری میکنیم.
Tor فقط ابزار مسیریابی حلقه ها است و توسط شبکه Tor نگهداری میشود.به طور معمول از سه لایه برای مبهم کردن منبع پیام استفاده می کند. در این مسیر محدودیتی در ایجاد لایه ها وجود ندارد و شما میتوانید یک پروتکل با چندین لایه رمزنگاری شده داشته باشید.
اگر شما تا به حال از مرورگر Tor استفاده کرده باشید، احتمالا متوجه شده اید که این مرورگر به طور قابل توجهی کندتر از مرورگر های معمولی شما است. بدلیل اینکه شما مستقیما با سرور ارتباط برقرار نمی کنید. اطلاعات مسیر پیچیده ای را به مقصد طی می کنند.
هرچه تعداد حلقه ها بیشتر باشد، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا ارتباط برقرار شود. ایجاد سه حلقه به اندازه کافی محرمانه تلقی می شود. به این نکته باید توجه شود که گره (نود) خروجی میتواند آنچه شما به سرور ارسال کرده اید را مشاهده کند، مگر اینکه به وسیله HTTPS رمزگذاری شده باشد. بنابراین اگر اطلاعات مهمی از قبیل ایمیل و پسورد را در متن ساده و رمزنگاری نشده ارسال کنید، میتواند هرگونه مزایای حفظ حریم خصوصی را از بین ببرید.
در کنار سایر فناوری های افزایش حریم خصوص مانند ارزهای رمزنگاری شده و پرایوسی کوین ها، Tor این امکان را به کاربرها می دهد تا با درجه بالایی از محرمانگی ارتباط برقرار کنند و باعث میشود در تخلفاتی مانند مواد مخدر، سلاح و تبادلات سایر کالاها و خدمات غیر قانونی استفاده شود.
در هر حال شما ممکن است یک فرد عادی باشید و برای حفظ حریم خصوص و جلوگیری از مانیتور شدن اطلاعات شخصی و خانوادگی توسط ISP خود از Tor استفاده کنید و یا تیم های خلافکار برای ارتباطات محرمانه از آن استفاده کنند. فناوری هایی مانند Tor ابزارهای آگوستیکی هستند که برای برای افزایش حریم خصوصی همه قابل استفاده است.
در حالت کلی این تکنولوژی اجزای جدایی ناپذیر در چشم انداز حریم خصوصی دیجیتال است. دستیابی به ناشناس بودن در دنیای متمرکز عملا غیر ممکن است اما با دانلود یک مرورگر و استفاده از آن کاربران میتوانند به دور از چشم افراد کنجکاو حریم خصوصی خود را حفظ کند. چنین ابزارهایی برای فرار از سانسور و دفاع از حق اساسی شما در حفظ حریم خصوصی بسیار مهم است.
منبع: What Is the Tor Network? | Binance Academy

2 Likes