انجمن توسعه قرارداد هوشمند

بلاکچین در صنعت بیمه چه نقشی ایفا می کند و دستاوردهایش چیست؟

مقدمه :

وقتی از بلاکچین اسم می بریم ، مردم اغلب به ارزهای رمزنگاری شده و استخراج آنها فکر می کنند اما در واقع بلاکچین در اصل یک سیستم دیجیتالی برای ثبت اطلاعاتی است که تغییر ، تقلب یا هک آن غیرممکن یا حداقل بسیار دشوار است و تغییرات زیادی در مفاهیم دنیای دیجیتال نظیر مالکیت و حریم خصوصی را به همراه دارد. برای روشن تر شدن مطلب در ابتدا به بررسی انواع بلاکچین و مقایسه ویژگی هایشان می پردازیم.

انواع بلاکچین و بررسی ویژگی های هر کدام:

بلاکچین ها در سه نوع خصوصی ، عمومی و ترکیبی عرضه می شوند ، اما این بلاکچین خصوصی است که در بازارهای شرکت های تجاری مانند بخش بیمه مورد توجه قرار گرفته است. دلیل این امر این است که برخلاف بلاکچین عمومی که هر کسی می تواند به آن بپیوندد ، بلاکچین خصوصی نوعی پایگاه داده است که در آن یک مقام یا سازمان واحد در نهایت جایگاه کنترل خود را حفظ می کند. از ویژگی های دیگر آنست که هیچ کس نمی تواند بدون احراز هویت مناسب وارد این نوع بلاکچین شود.

در مقابل ، بلاکچین عمومی به طور کامل غیرمتمرکز است ، در حالی که علاوه بر پایگاه داده توزیع شده ، هیچ نهاد واحدی نیز در کنترل کلی وجود ندارد. آنها معمولاً برای پرداخت هزینه تراکنش ها از ارز رمزنگاری شده خود استفاده می کنند و هرکسی می تواند نرم افزار را بارگیری کرده ، دفتر کل را مشاهده کرده و با بلاکچین ارتباط برقرار کند. بلاکچین عمومی سعی می کند ناشناس بودن یک کاربر را حفظ کرده و با همه کاربران به طور مساوی رفتار کند. بلاکچین های ترکیبی نیز همانطور که از نامش پیداست ، ترکیبی از این دو است. وقتی صحبت از حفاظت از اطلاعات حساس یک شرکت می شود ، استفاده از بلاکچین خصوصی برای بسیاری از شرکت ها گزینه ترجیحی است ، به ویژه اینکه آنها همچنین باید مسئولیت پذیری کامل را در مورد عملکرد سیستم های خود نشان دهند. بلاکچین های خصوصی درجه بالاتری از مقررات را ارائه می دهند که توسط مدیران مطابق با کدهای نظارتی صنعت تعیین و تنظیم می شود. نکته مهم این است که بلاکچین های خصوصی برای راه اندازی شبکه نیازی به استفاده از ارزهای رمزنگاری شده یا نشانه های بومی ندارند و هرگونه ارتباط با ارزهای رمزنگاری شده خوب یا بد ، بخشی از راه حل خصوصی نیست. همه اینها بدان معناست که برای اجرای بلاکچین خصوصی به انرژی کمتر ، منابع کمتر و مشارکت کنندگان کمتری نیاز است و در نتیجه پلتفرمی سریعتر با هزینه کمتر در مقیاس بسیار قابل پیش بینی تر ایجاد می شود.

بلاکچین و صنعت بیمه:

هم اکنون نسل جدیدی از بلاکچین خصوصی در حال ظهور است که به ایجاد تحول دیجیتالی در صنعت بیمه کمک می کند. وقتی به بلاکچین نگاه می کنیم ، این فناوری تا حدی پیشرفت کرده است که تا حدودی دیگر به هدف اصلی خود پایبند نیست، زیرا بسیاری از شرکت ها از بلاکچین خصوصی برای ذخیره داده ها استفاده می کنند. بلاکچین در اصل برای تمرکززدایی از ذخیره سازی اطلاعات به گونه ای معرفی شد که توسط یک بازیگر مرکزی قابل تملک یا دستکاری نباشد. با این وجود بلاکچین خصوصی با این امر مخالف است زیرا می¬توان کنترل کرد چه کسی مجاز به استفاده از بلاکچین است و این دسته از بلاکچین ها در حال حاضر برای خودکارکردن عملکردها و پرداخت ها به شیوه ای امن تر و شفاف تر استفاده می شوند که دستاوردهایی همچون: کاهش هزینه ها و صرفه جویی در وقت و اطمینان بالا از صحت عملکردها را به همراه دارد. تحلیلگران و شرکت های تحقیقاتی بین المللی از صنعت بیمه می خواهند تا در مزایای بلند مدت فناوری بلاکچین سرمایه گذاری کند. چنانکه گروه مشاوره Accenture پیش بینی می کند که تا سال 2023 بازار جهانی بیمه بلاکچین سالانه به بیش از 1 میلیارد دلار برسد.
بلاکچین و امنیت داده هایی که با خود به همراه دارد ، پاسخی اثربخش تر برای شرکت های بیمه ایجاد می کند که با رعایت روزافزون بازارهای بالغ و رقبای بیشتر روبرو هستند. در واقع بلاکچین خصوصی این فرآیند را ساده تر، ایمن تر ، شفاف تر و کارآمدتر می کند و با ثبت ایمن و زمان بندی هر تراکنش ، معاملات مشکوک و تکراری را حذف می کند. پس از تأیید ، با استفاده از یک الگوریتم اجماع پیشرفته و سپس به صورت رمزنگاری شده در بلوک های داده ، تراکنش به صورت کاملاً غیر قابل بازگشت و “تغییر ناپذیر” تنظیم می شوند. سپس کارگزاران بیمه می توانند با ارائه سوابق تاریخی دقیق و ایمن و شفاف ، صحت عملیات انجام شده مشتریان را تأیید کنند.

سایر ویژگی ها :

به غیر از ویژگی مهم تغییرناپذیری داده ها در بلاکچین، شرکت های بیمه می توانند از قابلیت های قراردادهای هوشمند در فرآیند های بیمه ای استفاده کنند. بدینصورت که بلاکچین های تجاری می توانند قواعد تجاری مربوطه به کلیه فرآیندهای بیمه ای را در قراردادهای اختصاصی هوشمند ذخیره کنند و سپس با مرتبط ساختن همزمان چندین سیستم، اسناد و فعالیتهای فیزیکی به همدیگر، پیگیری مطالبات، پرداخت ها و بازپرداخت ها را سریعتر و با دقت بیشتر انجام دهند چراکه بلاکچین های خصوصی یک پایگاه داده امن و غیر متمرکز ارائه می دهند. همچنین لازم به ذکر است که استفاده از این تکنولوژی می تواند داده های بسیار دقیقی را برای کمک به بیمه مجدد و کاهش آسیب پذیری در برابر خطرات خاص ارائه دهد و همزمان با بکارگیری هوش مصنوعی ، می تواند برای مدل سازی ریسک های قابل پیش بینی برای ارائه ضمانت مورد استفاده قرار گیرد.

پایان

محمدرضا عبدالهیان