انجمن توسعه قرارداد هوشمند

ماینینگ در اتریوم

قبل از شروع ، اجازه دهید برخی از مفاهیم اولیه را مرور کنیم. اگر از قبل با این مفاهیم آشنا هستید ، می توانید ازین تعریف ها رد شوید.

اتریوم چیست؟
Ethereum یک پلت فرم نرم افزاری باز مبتنی بر فناوری بلاکچین است که توسعه دهندگان را قادر می سازد تا برنامه های غیرمتمرکز را ایجاد و deploy کنند. مزیت Ethereum نسبت به بیت کوین این است که می تواند انواع مختلفی از برنامه های غیرمتمرکز را پشتیبانی کند.
Ethereum پس از بیت کوین دومین سقف بازار را دارد و رشد گسترده ای داشته است.
با این حال ، افزایش رشد قیمت منجر به افزایش تقاضا برای استخراج Ethereum و در نتیجه افزایش دشواری استخراج (difficulty) می شود.
اگر استخراج Ethereum را در چند سال پیش شروع می کردید، اتریوم خیلی بیشتری نسبت به الان، می توانستید داشته باشید.

استخراج رمزنگاری (crypto mining) چیست؟
کلمه استخراج (mining) به دلیل شباهت حوزه ارزهای مجازی به استخراج طلا استفاده می شود. به طور ساده ، استخراج crypto فرایندی برای حل مسائل پیچیده ریاضی است. “معدنچیان” (miners) افرادی هستند که وقت و انرژی خود را صرف حل این مشکلات ریاضی می کنند. آنها راه حل را به کسانی که آن را تأیید می کنند ارائه می دهند، و پاداش خود را در به Ether دریافت می کنند. افزایش دشواری mining به معنای دشوارتر شدن حل مشکلات پیچیده و در نتیجه جوایز کمتر است. به دلیل تقاضای بسیار بالا و محبوبیت آن، در حال حاضر در اوج دشواری استخراج Ethereum هستیم.

معاملات ETHEREUM چگونه mine می شود

1- کاربر با کلید خصوصی برخی از حساب ها درخواست معامله (transaction) را می نویسد و امضا می کند.

2- کاربر از برخی گره ها درخواست معامله را به کل شبکه Ethereum پخش می کند.

3- با شنیدن درخواست معامله جدید، هر گره در شبکه Ethereum درخواست را به mempool محلی خود اضافه می کند، لیستی از تمام درخواست های transaction ای که دریافت کرده و هنوز به بلاکچین موجود در یک بلوک اضافه نشده اند.

4- در یک زمان ، یک گره استخراج ده ها یا صد درخواست معامله را در یک بلوک بالقوه جمع می کند، به این صورت هزینه (fee) های معامله ای را که بدست می آورد در بیشترین حد ممکن خواهد بود. در حالی که در نظر دارد که هنوز از حد مجاز gas عبور نکرده است. گره استخراج سپس:

الف: اعتبار هر درخواست معامله را تأیید می کند (یعنی هیچ کس سعی در انتقال اتر از حسابی که برای آن امضایی ارائه نشده یا درخواست ناهنجار نیست و غیره)، و سپس کد درخواست را اجرا می کند، کپی محلی خود از EVM ( Earned Value Management) را تغییر می دهد. miner هزینه (fee) هر معامله ی به این شکل را به حساب خود واریز می کند.

ب- هنگامی که تمام درخواست های معامله در بلوک تأیید و در نسخه محلی EVM اجرا می شود؛ فرآیند تولید “گواهی مشروعیت” (certificate of legitimacy) اثبات کار (Proof-of-Work) برای بلوک بالقوه را آغاز می کند.

5- در نهایت، یک استخراج کننده تولید یک certificate برای یک بلوک را که شامل درخواست معامله خاص ما است، به پایان می رساند. ماینر سپس بلوک تکمیل شده را پخش (broadcasts) می کند که شامل گواهینامه و یک checksum از حالت جدید مورد ادعای ماینر از EVM است.

6- گره های دیگر در مورد نسخه بلاک جدید با خبر می شنوند. آنها گواهی را تأیید می کنند، کلیه معاملات موجود در بلاک را خودشان انجام می دهند (از جمله معامله ای که در ابتدا توسط کاربر ما پخش شده است) و بررسی می کنند که پس از اجرای کلیه تراکنش ها، checksum جدید EVM آنها با checksum مورد ادعای بلوک ماینر مطابقت داشته باشد. فقط در این صورت است که این گره ها این بلوک را به دنباله بلاک چین خود اضافه می کنند و حالت EVM جدید را به عنوان حالت متعارف می پذیرند.

7- هر گره تمام معاملات موجود در بلاک جدید را از mempool محلی درخواست های معامله انجام نشده خودش حذف می کند.

8- گره های جدیدی که به شبکه می پیوندند، همه بلوک ها را به ترتیب بارگیری می کنند، از جمله بلوک حاوی معامله مورد نظر ما. آنها یک نسخه محلی EVM (که به صورت EVM با حالت خالی شروع می شود) را مقدار دهی اولیه می کنند و سپس مراحل اجرای هر معامله را در بلوک نسخه محلی EVM خود طی می کنند، و checksums در هر بلوک را تایید می کنند.

هر معامله یک بار mine می شود (برای اولین بار در یک بلوک جدید گنجانده می شود)، اما توسط هر یک از شرکت کنندگان در روند پیشرفت حالت متعارف EVM اجرا و تأیید می شود. این پروسه یکی از مانتراهای اصلی بلاکچین را برجسته می کند: اعتماد نکنید ، تأیید کنید.

تجسم آنلاین تشکیل بلوک
منبع: https://ethereum.org/en/developers/docs/consensus-mechanisms/pow/mining

2 Likes