انجمن توسعه قرارداد هوشمند

بلاکچین چگونه به رای گیری و انتخابات کمک میکند؟

بلاکچین چگونه به رای گیری و انتخابات کمک میکند؟

بلاکچین به عنوان یک تکنولوژی به سرعت در حال رشد است. اگر چه تا به حال از شبکه های غیر همتا به همتا برای پخش موسیقی، فیلم و دیگر کارها استفاده می شده است. ایده بلاکچین در سال 2008 مطرح شد و در آغاز، بیشتر با فناوری که بیت کوین روی آن ساخته شده بود شناخته شد.

با ظهور اولین ارز دیجیتال دنیا، آگاهی جهان از فناوری اسرار آمیز و منحصر به فرد آن بیشتر شد. توسعه دهندگانی که ارزش بلاکچین را تشخیص داده بودند، اکنون در تلاش هستند تا موارد جدیدی برای استفاده از این تکنولوژی استفاده کرده و ایده های خود را عملی کنند.

بسیاری دریافتند که ارزش اصلی بلاکچین در توانایی آن در بهبود سیستم های قدیمی نهفته است. زیرا بیت کوین نسبت به روش های سنتی، روش پرداخت شفاف و امن تری ارائه میداد. در سال های اخیر، همین افراد از بلاکچین برای ایجاد تحول در صنایع مختلف استفاده کرده اند. از جمله ذخیره سازی ابری، ICO و حتی مراقبت های بهداشتی. با این حال یکی از بزرگترین مشکلاتی که بلاکچین میتواند حل کند تقلب در رای دادن است.

از این تکنولوژی میتوان برای ثبت و گزارش آرا و جلوگیری از انواع تقلب در رای دادن استفاده کرد.

به خصوص پس از اطلاعات غلط پیرامون انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا، ممکن است جهان برای رای گیری بلاکچینی در مقیاس های بزرگ آماده باشد.

در ابتدایی ترین شکل، بلاکچین یک دفتر کل توزیع شده است. این فناوری قدرت خود را از nodeها در شبکه خود برای تایید، ثبت و پردازش تراکنش ها در شبکه میگیرد.این دفترچه هرگز ذخیره نمی شود، بلکه روی زنجیره ثبت شده توسط میلیون ها node پشتیبانی میشود. به لطف تمرکززدایی و رمزنگاری، شبکه نمیتواند از بین برود ایا تحت تاثیر یک حزب واحد قرار بگیرد، زیرا در یک مکان خاص قرار ندارد.

تنها معاملات مالی نیستند که با بلاکچین انجام میشوند، بلاکچین برای انتقال هرنوع داده ای به کار میرود. این نوع زیرساخت برای رای گیری بسیار مفید است، زیرا رای یک قطعه داده با ارزش های بالاست. سیستم های رای گیری در حال حاضر با مشکلاتی روبرو هستند، کسانی که میخواهند رای دهند باید خانه خود را ترک کرده و رای های کاغذی را به مقامات محلی تحویل دهند.

چرا این روند را آنلاین نمیکنند؟

برخی تلاش کرده اند اما به دلیل شکاف های بزرگ امنیتی، اعتماد به نتایج دشوار است.

بلاکچین میتواند بسیاری از مشکلات رای گیری آنلاین را حل کند، یک برنامه رای گیری مبتنی بر بلاکچین به امنیت اتصال به اینترنت خود اهمیتی نمی دهد، زیرا هیچ هکری نمیتواند بر نود های دیگر تاثیر بگزارد. رای دهندگان میتوانند رای خود را بدون افشای هویت یا ترجیحات سیاسی خود برای عموم ارسال کنند. مقامات می توانند با خیال راحت رای ها را بشمارند، زیرا میدانند هر شناسه را میتوان به یک رای نسبت داد، نمیتوان تقلبی کرد و دستکاری غیر ممکن است.

بی تفاوتی رای دهندگان باعث شده است که تعداد افرادی که برای رای دادن در سال های اخیر حاضر شده اند، کاهش یابد حتی اگر این امر اهمیت بیشتری پیدا کرده باشد. با ارائه روشی غیر قابل انکار و آسان برای رای دادن از طریق موبایل یا رایانه شخصی این اعداد افزایش خواهد یافت.

در کشور آمریکا دادن هر رای واحد بین 7 تا 25 دلار هزینه دارد، این هزینه در یک پلتفرم رای گیری بلاکچینی 0.5 دلار در هر رای است.

انتخابات مبتنی بر بلاکچین در جهان واقعی در حال آزمایش است. در نوامبر 2018 حزب دموکرات تایلند، انتخابات مقدماتی را برای انتخاب رهبر جدید حزب خود را با استفاده از ZCoin برگذار کرد و این اولین انتخابات سیاسی در مقیاس بزرگ بود که با استفاده از فناوری بلاکچین انجام شد. رای گیری با مجموع 127479 رای از سراسر تایلند به پایان رسید.

یک دموکراسی واقعی!

بلاکچین راه را برای دموکراسی مستقیم هموار میکند، جایی که مردم میتوانند خودشان سیاست خودشان را تعیین کنند، نه اینکه به نمایندگان متکی باشند که این کار را برای آنان انجام دهند.

2 Likes

شاید از مزایاش رو بتونیم همین آخرین سری انتخابات آمریکا رو در نظر بگیریم. اگر دیده باشین که چقدر حواشیه مختلفی پیدا کرد، و اینکه چقدر طول کشید تا همه بخش ها بخوان شمارش بشن!
با بلاکچین دیگه در لحظه همه چی به صورت شفاف مشخصه و خیلی خیلی هم زود تموم میشه.
فقط نکات امنیتیش یک مقدار شاید مخاطره آمیز باشه(که خب مثلاً ممکنه افرادی به جای افراد دیگه رای بدن، یا امثال همچین چیزی) که اونم شاید به مرور راهکار هایی براش بیاد.
در کل خیلی خوبه به نظرم

1 Likes

کاملا درسته :smiley:، در مورد نکات امنیتیش و اینکه کسی نتونه جای دیگران رای بده میشه از طریق شماره ملی یا … یه امضای دیجیتال برای اعتبارسنجی استفاده کنیم.