جلسه دوم - مقدمات بلاکچین٫ توابع هش و درخت مرکل

در این جلسه با مباحث متعددی در حوزه بلاکچین و رمزنگاری آشنا خواهید شد. در ابتدا با توضیحاتی در مورد توابع هش و کاربردهای آن آغاز می‌کنیم و سپس به مبحث رمزنگاری متقارن و رمزنگاری کلید عمومی می‌پردازیم و مفهوم امضای دیجیتال را توضیح می‌دهیم. سپس به بررسی درخت مرکل و درخت پاتریشیا می‌پردازیم. در ادامه، ساختار بلاکچین و قراردادهای هوشمند را مورد بررسی قرار می‌دهیم. این جلسه را با معرفی انواع گره‌ در شبکه بلاکچین و تعریف اینکه فورک چیست و بررسی انواع فورک‌ها در شبکه بلاکچین به پایان میبریم.

[Youtube]

اسلایدهای مربوط به جلسه دوم را در لینک زیر می توانید دانلود کنید.
session 2.pdf (5.8 مگابایت)

فرم سوالات جلسه دوم
مهلت تحویل تکالیف: ۵ مرداد ۱۴۰۲ - تا قبل از پخش جلسه بعدی

در صورت داشتن سوال در همین موضوع و تاپیک و سوالات خود را مطرح نمایید. مربیان و سایر دانشجویان سعی میکنند تا حد امکان راهنمای شما در این موضوع باشند.

27 پسندیده

ممنون از برگزاری این دوره.میخواستم بدونم امکانش هست که ویدیو هر جلسه رو از غیر یوتیوب دید؟بخاطر فی لت ری گ دسترسی من خیلی سخته خیلی اذیت کننده هست برام و نمیخوام از دست بدم جلسات رو

2 پسندیده

تشکر از شما واقعا به جرات میشه گفت اولین دوره در ایران هست.

1 پسندیده

اگر تيم ارائه دهنده جلسات (جناب اسكندري و اساتيد) با آپلود ويديو در سايت آپارات مشكلي نداشته باشند قابل انجام است.

درود به اساتید بزرگوار
جلسه دوم عالی بود

1 پسندیده

افزونه Hoxx VPN به راحتي روي كروم نصب مي شه و مي تونيد استفاده كنيد

1 پسندیده

خيلي ممنون از زحمت فراوان گروه
چند تا موضوع خوب جا ني افتاد به نظرم:
1- مفهوم كاربرد هش در Commit-Reveal و رائ دهي ؟
2- درخت پاتريشيا براي كدوم بلاك چين هست و فرقش با درخت مركل چيه ؟

سلام.برای سوال سوم “تمامی ویژگی‌های مهم توابع هش رمزنگاری مطابق با مباحث درس انتخاب کنید” گزینه چهارم سوال یکم نا مفهومه میشه یه توضیحی دربارش بدین “فشرده‌سازی داده‌ها با قابلیت بازیابی”

بعضی از الگوریتم ها برای فشرده سازی داده عموما استفاده میشن که جزو توابع هش نیستن، ینی رمزنگاری یکطرفه ندارن؛ هرچند کار این الگوریتم ها فشرده سازی داده هست نه رمزنگاری.

درکل جواب سوال نیست، و گزینه مناسبی هم نیست بنظرم.

اطلاعات بیشتر در مورد این الکوریتم ها:

3 پسندیده

خیلی عالی .شایان بهتر مفاهیم و توضیح میده.با احترام به بقیه اساتید.

به نظر من استفاده از اصطلاحات انگلیسی تو بخش سوالات بهتر و موثرتر به نظر میاد چون درک راحت تری میشه ازشون داشت و اینکه با توجه به اینکه درآینده هم اگه بخوایم تو این حوزه فعالیت کنیم باید با این اصطلاحات آشنایی داشته باشیم …این نظر منه اگه دوستان دیگه هم اگه نظرشونو بگن ممنون میشم

4 پسندیده

سلام
1-
ببین، مثلاً یه رای گیری رو در نظر بگیر…3 تا کاندید a و b و c داریم…یه تعدادی هم رای دهنده(برای راحتی درک، یه دونه رای دهنده به اسم x رو در نظر بگیریم)
حالا شخص x میگه که من به a رای دادم.
چطور میشه واقعاً تشخیص داد که رای x کاندید a هستش؟
اسم کاندید a که مشخصه و وقتی که هش کنیمش پس خروجی هش مشخص خواهد بود.
حالا اگه هش رای شخص x، با هش کاندید a برابر باشه، خب پس مشخصه که شخص x راست گفته و رای اش رو به کاندید a داده.

2- درخت پاتریشیا و مرکل ماهیتاً مثل همن…پایه اش درخت مرکل بوده، بعدش اومده یه تغییراتی ایجاد شده توش که شده درخت پاتریشیا مرکل، و در اصل شده modified patricia merkle tree

2 پسندیده

سلام بنده تازه از برگزاری دوره متوجه شده ام. برای شرکت در دوره 1402 توسعه بلاکچین و دریافت گواهی جلسه اول و دوم رو از دست داده ام. برای دریافت گواهی دوره گفتید 80 درصد سوالات و تمارین رو جوابگو باید باشیم. تازه از جلسه سوم شرکت کنم مشکلی ایجاد نمیشه؟

سلام
من کاملا متوجه دروس میشم اما خیلی هم گیج میشم و واقعا کاربرد واقعی این مطالب رو نمیفهمم

1 پسندیده

من هم موافقم و فکر میکنم برامون مفید تر باشه.

سلام
اتفاقا طبیعی هست فقط سعی کنید مطالب رو ساده درک کنید. ما هنوز وارد مبحث اصلی که برنامه نویسی هست نشدیم پس عجله نکنید.
در ضمن من و خیلی های دیگه در گروه تلگرام هستیم. عضو بشید و هر سوالی بود بپرسید.

سلام
فکر نمیکنم مشکلی باشه. به نقل از جناب اسکندری ، ملاک رتبه بندی دانشجویان بیشتر پروژه نهایی هست.

سلام وقت بخیر
وقتی یه سافت فورک اتفاق میوفته تکلیف تراکنش هایی که تو زنجیره ای قرار گرفتن که طولانی ترین نیست چی میشه ؟؟

سلام
اینطور درنظر بگیرید که اگر آن تراکنش ها در زنجیره بلندتر هم بوده باشن که خوب انجام شده محسوب و از ممپول سایر نود ها پاک میشوند. (اجماع بر این است که زنجیره بلندتر در بین نود ها معتبر است)
در غیر این صورت آن تراکنش ها به ممپول بازمیگردند.

1 پسندیده

سلام وقت همه بخیر ، برای سوال درخت مرکل هر سه گزینه میتونه درست باشه، کسی میتونه راهنمایی کنه؟