انجمن توسعه قرارداد هوشمند

جاوا یا پایتون کدام یک برای بلاکچین مناسبتر است؟

which-is-better-java-or-python
جاوا یا پایتون کدام یک برای بلاکچین مناسبتر است؟

بلاکچین یکی از شگفت انگیزترین فناوری هایی است که در سال های اخیر در عرصه تکنولوژی ظاهر شده است. اگرچه گفته می شود که اکنون در مراحل اولیه خود است ، اما پتانسیل درخشانی دارد. متخصصان در زمینه های مختلف در حال پیاده سازی بلاکچین هستند. دنیای بلاکچین اکنون به توسعه دهندگان تخصصی بلاکچین یا متخصصان بلاکچین نیاز دارد ، زیرا پروژه های بیشتری در بستر بلاکچین آغاز می شود. از آنجا که هر پروژه ای در دنیای بلاکچین هزینه های زیادی را شامل می شود ، بسیاری از توسعه دهندگان اکنون تمرکز خود را به سمت فناوری بلاکچین تغییر داده اند. شما نیزمی توانید کار خود را در بلاکچین آغاز کنید ، باید بلاکچین را یاد بگیرید. برای اینکه توسعه دهندگان وارد بخش بلاکچین شوند ، باید درک عمیقی از زبان های برنامه نویسی مورد استفاده برای بلاکچین داشته باشند. در این مقاله ، من خلاصه ای از زبان های برنامه نویسی جاوا و پایتون را در اختیار شما قرار می دهم تا علاقه مندان به این حوزه آینده دار بتوانند در انتخاب زبان برنامه نویسی توسعه بلاکچین با دید بهتری تصمیم به انتخاب زبان برنامه نویسی کنند.

بررسی اجمالی

با ظهور بلاکچین در دنیای دیجیتال و تجارت ، مردم کنجکاو هستند که فناوری بلاکچین را بیاموزند. این فناوری به سرعت وارد هر بخش می شود. هیچ کس نمی تواند منکر این شود که بلاکچین به دلیل داشتن بسترهای سریع ، امن و غیر متمرکز سودآور است. Blockchain گزینه های شغلی عالی را در اختیار متخصصان فناوری و توسعه دهندگان حرفه ای قرار می دهد. امروزه توسعه دهندگان و مهندسان بلاکچین حقوق بسیار خوبی دریافت می کنند و در معرض فناوری های اخیر قرار می گیرند. برای توسعه سیستم ها و برنامه های کاربردی مبتنی بر بلاکچین ، توسعه دهندگان از زبان های برنامه نویسی مانند جاوا ، جاوا اسکریپت ، پایتون ، C ++ ، Solidity ، Rust ، Golang و بسیاری دیگر استفاده می کنند. مفاهیم بلاکچین را از ابتدا بیاموزید و استفاده از زبان های برنامه نویسی خاص را درک کنید. در اینجا در این مقاله ، شما با دو زبان برنامه نویسی پرکاربرد برای توسعه بلاکچین یعنی جاوا و پایتون آشنا می شوید. اکنون ، بسیاری بحث می کنند که کدام یک بهترین است یا کدام بیشتر در بلاکچین استفاده می شود. اگر شما نیز راغب به پاسخ این سوال هستید به خواندن ادامه دهید، با ویژگی ها ، مزایا ، معایب و دلایل در نظر گرفتن زبان خاص در فناوری بلاکچین آشنا می شوید.
زبان برنامه نویسی جاوا برای بلاکچین

لحظه ای که ما واژه جاوا را می شنویم ، ویژگی هایی که به ذهن ما می رسد، قابل اعتماد ، محکم و ایمن هستند ، کاملاً درست است. جاوا بسیار محبوب و همه کاره است با توجه به اندازه و بلوغ جامعه توسعه دهنده آن به دلایل فنی، مانند سرعت ، توسعه و نگهداری ، بهترین زبان به ویژه برای برنامه های بزرگ مانند اتریوم است.

اگرچه این یک واقعیت شناخته شده است که زبانهای سطح بالا مانند پایتون از محبوبیت بیشتری برخوردارند، اما توسعه دهندگان اصلی اغلب از جاوا اسکریپت استفاده می کنند ،استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا در جامعه توسعه دهندگان هنوز مانند زبانهایی مانند C ++ و C#فرسوده نشده است. ابزارهای نظارتی مانند JMX یا Java Mission Control به مدیریت آسان برنامه ها کمک می کند. جاوا یک زبان برنامه نویسی شئ گرا است که در بلاکچین استفاده می شود. در نوشتن کدهای قابل حمل بسیار کارا است. کد قابل حمل ، یعنی “یکبار بنویس و هر جا خواستی اجرا کن” ، به این معنی که می توانید کد را روی همه دستگاههایی که دارای ماشین مجازی جاوا JVM)) هستند اجرا کنید. بنابراین ، این برنامه برای ایجاد یک بستر ساده و تغییر ناپذیر برای بلاکچین استفاده می شود.

بررسی برخی از ویژگی های زبان جاوا را که مناسب بلاکچین است :

زبان برنامه نویسی شئ گرا: زبان جاوا را می توان به راحتی در جاوا گسترش داد ، از آنجا که بر اساس مدل Object است همه چیز یک شی است

ساده: یادگیری و درک زبان جاوا به محض درک مفهوم اولیه OOP جاوا آسان است و تسلط بر آن آسان خواهد بود.

معماری خنثی: در زبان برنامه نویسی جاوا ، کامپایلر یک قالب شیء خنثی معماری ایجاد می کند که باعث می شود کد کامپایل شده در بسیاری از پردازنده ها با سیستم زمان اجرا جاوا قابل اجرا باشد.

امنیت: زبان جاوا دارای یک ویژگی امنیتی است که ما را قادر می سازد سیستم های بدون ویروس و بدون دستکاری را توسعه دهیم و تکنیک های احراز هویت در جاوا بر اساس رمزگذاری کلید عمومی است.

پلتفرم مستقل: جاوا بر خلاف هر زبان دیگری ، از جمله C و C ++ ، در کدهای بایت، مستقل از پلتفرم کامپایل می شود که در پلتفرم مخصوص کامپایل شده است.

دلایل انتخاب جاوا

اجازه دهید دلایل انتخاب جاوا برای توسعه برنامه های غیر متمرکز بلاکچین و سایر برنامه ها را بیابیم.

 • جاوا سریع است
 • جاوا با الگوریتم مدرن Garbage Collection (GC) و کامپایلر به موقع می تواند به سرعت Python ، Ruby ، Go یا C باشد. اینها برای برنامه هایی که نیاز به توان قابل توجهی دارند مورد نیاز است.
 • تعمیر و نگهداری آسان.
 • به چند دلیل خاص اتریوم از جاوا استفاده میکند. اگرچه جاوا ممکن است شامل نوشتن کد بیشتر باشد ، اما زمان و تلاش شما را کاهش می دهد زیرا حفظ کد آسان تر است، جاوا زبان استاتیک و تایپ شده است. ماشین مجازی جاوا قابلیت حمل و انعطاف پذیری کد را ارائه می دهد زیرا در سیستم عامل هایی مانند تلفن همراه ، رومیزی و جاسازی شده به خوبی پشتیبانی می شود.
 • جاوا از Pluggability پشتیبانی می کند.
 • جاوا دارای معماری قابل اتصال است زیرا دارای کتابخانه ای برای هر چیزی ، از جمله ساختارهای رمزنگاری است که ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. علیرغم هزینه اولیه کد خوب ساختار یافته ، تایپ قوی ، تعداد کتابخانه های جاوا و استفاده گسترده از رابط ها ، معماری قابل اتصال را ممکن می سازد.

به نظر می رسد جاوا گزینه مناسبی است ، مخصوصاً برای بلاکچین اتریوم ، زیرا به پیشبرد اتریوم در فضای سازمانی کمک می کند. شما همچنین می توانید بسته به نوع بلاکچین متناسب با نیازهای کسب و کار خود ، گزینه های دیگر را بررسی کنید. جاوا همچنین به عنوان زبان اصلی در فضای بلاکچین در نظر گرفته می شود. بنابراین ، فرصت های بزرگی برای توسعه دهندگان جاوا در دنیای بلاکچین وجود دارد زیرا تقاضا برای آنها بیشتر می شود.

مزایای استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا

Sun Microsystems این زبان برنامه نویسی شیءگرا را خلق کرد. این زبان در سراسر جهان محبوب است و در توسعه پروژه های بزرگ استفاده می شود.

مزایایی که ارائه می دهد:

 • سطح دشواری بسیار کمتر از C یا C ++ است
 • مستقل از سیستم عامل
 • فرآیند تخصیص آسان حافظه
 • مجموعه کتابخانه های بزرگ
 • تمیز کردن حافظه بدون دردسر

معایبی که هنگام انتخاب زبان برنامه نویسی باید به آنها توجه کنید به شرح زیر است:

 • در مقایسه با C ++ یا Golang کندتر است.
 • برای اجرا همیشه به JVM نیاز دارید.

کاربردها در فناوری بلاکچین

جاوا در فناوری بلاکچین برای توسعه بلاکچین استفاده شده است. از آن در صنعت بلاکچین استفاده می شود و به ویژه هنگامی که در IOTA استفاده می شود ، محبوبیت زیادی پیدا کرده است. حالا ، IOTA چیست؟

این ارز رمزنگاری شده و یک دفتر کل توزیع شده منبع باز است که برای طراحی اینترنت اشیاء IOT)) استفاده می شود. همچنین ، جاوا در NEM پیاده سازی شده است، که یک پلت فرم محبوب و ارز رمزنگاری شده همتا به همتا است.

برخی دیگر از پلتفرم های بلاکچین و پروژه هایی که جاوا در آنها استفاده می شود به شرح زیر است:

 • بلاکچین IBM
 • اتریوم
 • قراردادهای نئو
 • بیتکوین جی (bitcoinj)
 • قراردادهای هایپرلجر

در ادامه به بررسی پایتون در بلاکچین خواهیم پرداخت.

زبان برنامه نویسی پایتون برای بلاکچین

اکنون ، پس از جاوا ، پایتون نیز به طور گسترده در توسعه بلاکچین در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. پایتون در مقایسه با سایر زبانهای برنامه نویسی یک زبان بسیار آسان است. یک زبان پویا که منبع باز بوده و برای مبتدیان مناسب است که حرفه خود را به عنوان توسعه دهنده شروع کنند.

با پایتون می توانید نمونه های اولیه کوچکی را توسعه دهید تا مهارت های خود را به عنوان پروژه های منبع باز ایجاد کنید. با استفاده از زبان پایتون می توانید از بین منابع و افزونه های مختلف برای توسعه بلاکچین، پلاگین مورد نظر خود را انتخاب کنید. نیازی نیست نوع متغیر را در زبان برنامه نویسی پایتون اعلام کنید زیرا یک زبان با خاصیت تایپ پویا است. همچنین از برنامه نویسی شئ گرا پشتیبانی می کند و عمدتا در توسعه بلاکچین ، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی استفاده می شود. با آگاهی از ویژگی های این زبان ، در مورد آن بیشتر بدانید.

ویژگی ها در پایتون

استفاده از پایتون برای توسعه برنامه ها و سیستم های خاص مزایای زیادی دارد. این امر به دلیل ویژگی های وسیع پایتون امکان پذیر است. این زبان برنامه نویسی ویژگی های زیادی را ارائه می دهد که در زیر به برخی از آنها می پردازیم:

نرم افزار منبع باز و رایگان: پایتون یک زبان رایگان و منبع باز است که برای یادگیری و شروع برنامه نویسی مفید است. همچنین ، می توانید آن را برای توسعه بلاکچین اجرا کرده و تمرین کنید زیرا کد منبع آن به راحتی در دسترس است.

نوشتن آسان: یادگیری پایتون آسان است. کدها بسیار اساسی و آسان هستند که هر کسی می تواند آن را درک کند.

زبان سطح بالا: با پایتون ، نیازی به یادآوری معماری سیستم نیست. همچنین نیازی به مدیریت حافظه نیست.

پشتیبانی برنامه نویسی GUI را ارائه می دهد: با پایتون می توانید از رابط کاربری گرافیکی که در ایجاد برنامه ها کمک می کند ، استفاده کنید. ماژول هایی مانند PyQt5 ، wxPython یا Tk برخی از محبوب ترین گزینه ها هستند.

قابلیت توسعه: پایتون را می توان در سایر زبان های برنامه نویسی استفاده یا پیاده سازی کرد. به عنوان مثال ، کد پایتون می تواند در زبان C یا C ++ مطابقت داشته باشد یا مورد استفاده قرار گیرد.

سایر ویژگی های زبان برنامه نویسی پایتون عبارتند از:

 • زبان برنامه نویسی شئ گرا
 • زبان تفسیر شده
 • تایپ پویا
 • کتابخانه عظیم
 • زبان یکپارچه
 • قابلیت حمل
 • آسان برای یادگیری و پیشرفت

دلایل در نظر گرفتن پایتون

اجازه دهید اکنون دلایلی را که پایتون را به زبانی مناسب برای پروژه بلاکچین تبدیل می کند ، ذکر کنیم.

پایتون زبانی است که ثبات و قابلیت اطمینان را تضمین می کند. بنابراین ، می توان مطمئن بود که پروژه آنها مبتنی بر زبانی نیست که در هر زمان منسوخ شود. منحنی یادگیری ملایم پایتون به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا به سرعت بر آن مسلط شوند و به توسعه دهندگان کم تجربه کمک می کند تا در پروژه های بلاکچین مشارکت داشته باشند.

ساده و مینیمالیستی

سادگی آن برگرفته از ویژگی های بسیاری است. به عنوان مثال ، فضاهای سفید در پایتون بلوک های کد را نشان می دهد. این بدان معناست که توسعه دهندگان نیازی به نگرانی در مورد افزودن کلمات کلیدی یا پرانتز ندارند. توسعه دهندگان می توانند از پایتون برای کدگذاری بلاکچین بدون نیاز به نوشتن کد زیاد استفاده کنند.

پایتون را می توان کامپایل یا به صورت کامپایل نشده استفاده کرد

پایتون، کار توسعه دهندگان را ساده می کند زیرا نیازی به کامپایل کردن ندارد. پایتون همچنین گزینه پیش تدوین کد را ارائه می دهد ، و این باعث راحتی کار توسعه دهندگان بلاکچین میشود. به علاوه اینکه بسته های برنامه نویسی ویژه توسعه بلاکچین را رایگان ارائه میدهد.

بسته های رایگان بلاکچین

یکی دیگر از دلایل انتخاب پایتون به عنوان زبان برنامه نویسی برای توسعه بلاکچین این است که بسته های رایگان برای توسعه بلاکچین ارائه می دهد که به توسعه دهندگان بلاکچین کمک می کند تا کد را به راحتی بنویسند.

به طور کلی ، هنگام انتخاب زبان برای بلاکچین ، رعایت موارد زیر ضروری است:

 • امنیت
 • کارایی.
 • مقیاس پذیری

مزایای استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون

همانطور که در بالا ذکر شد ، زبان برنامه نویسی پایتون مزایای زیادی برای توسعه برنامه های کاربردی دارد. python یک نوع زبان برنامه نویسی اساسی است که می تواند به سرعت یاد گرفته و در صنعت بلاکچین استفاده شود. قبل از انتخاب بهترین زبان ، باید از مزایا و معایب یک زبان برنامه نویسی خاص آگاه باشید. پس از آن ، می توانید تصمیم بگیرید که کدام زبان برنامه نویسی با شرایط شما مطابقت دارد و می توانید با توجه به پروژه و نیاز خود انتخاب کنید.

مزایا:

 • بهبود بهره وری
 • به راحتی قابل یادگیری و درک است
 • کتابخانه ها و چارچوب هایی از قبیل Django و Tensorflow از پیش ساخته شده

محدودیت ها:

 • ضعف در دستگاه های تلفن همراه
 • مستعد خطاهای زمان اجرا
 • مصرف حافظه ناکارآمد

کاربردهای زبان پایتون در فناوری بلاکچین

پایتون در بستر بلاکچین مانند اتریوم پیاده سازی شده است. بنابراین از آن برای ایجاد قرارداد برای NEO و قراردادهای هوشمند برای hyperledger استفاده می شود. اخیراً ، پایتون برای ایجاد برنامه مبتنی بر بلاکچین ، یعنی Steemit ، استفاده می شود.

Steemit یک برنامه رسانه اجتماعی است که با استفاده از زبان پایتون ایجاد شده و از steem-python استفاده کرده است که یک کتابخانه رسمی STEEM برای پایتون است. با استفاده از این کتابخانه ، توسعه دهندگان می توانند به روالهای معمول دسترسی داشته باشند و از شبکه های مورد نیاز در فناوری بلاکچین و رمزنگاری استفاده کنند. یک کیف پول رمزگذاری شده BIP38 و یک ابزار کاربردی CLI ارائه می شود که Stemepy نامیده می شود.

شبکه و کد باید بتوانند با لیست درخواست های رو به رشد مواجه شوند زیرا هرکسی می تواند داده ها را به بلاکچین اضافه کند. پایتون یک زبان همه کاره و سریع است که برای بلاکچین مفید خواهد بود زیرا هرکسی باید بتواند به زنجیره اضافه کند بدون اینکه تراکنش ها به طور موازی پردازش شوند. پایتون به توسعه دهندگان اجازه می دهد بلاکچین ساده ای را در کمتر از 50 خط کد ایجاد کنند. مخصوصاً برای بلاکچین که به پرونده اینترنت اشیاء می پردازد، پایتون توصیه می شود. بسیار ساخت بلوک ها و پیوند آنها را با یکدیگر آسان می کند. این واقعیت که پایتون در حال حاضر دارای لیست گسترده ای از کتابخانه های موجود است ، دلیل دیگری است که پایتون را برای توسعه بلاکچین در نظر می گیرند.

نتیجه

جاوا و پایتون ویژگی ها و مزایای خاص خود را برای توسعه بلاکچین ارائه می دهند. بنابراین ، بر اساس مورد استفاده و نوع بلاکچین ، می توان انتخاب کرد که می خواهند از زبان برنامه نویسی پایتون یا جاوا استفاده کرد.

نویسنده، مترجم و ویراستار:

عمر مرادی، دکتری برق الکترونیک، علاقه مند به حوزه بلاکچین و دی فای

3 Likes