انجمن توسعه قرارداد هوشمند

اعتماد به افراد یا اعداد !؟

اعتماد به افراد یا به اعداد !؟
بلاک چین به عنوان یکی از تاثیر گذارترین فناوری های حال حاظر از مدل رفتاری بسیار جالب استفاده میکند که میتواند مشکل گشای تمامی اتفاقات و مسائل دنیا باشد ،از کوچکترین تا بزرگترین آنها .
برای فهم بیشتر این موضوع لازمه که کمی با مفهموم اطلاعات آشنا بشیم .
اطلاعات (data) امروزه به شکل های مختلفی در زندگی ما وجود و در واقع این اطلاعات است که زندگی مارو شکل داده ، مثلاً یک عکس یا یک داکیومنت می‌تونه بارز ترین شکل اطلاعات امروزه در نظر گرفته بشه اما شاید اگه عمیق تر نگاه کنیم به مدلهای اطلاعاتی دیگرنیز نظیر اطلاعات ملک یا زمین شما و همچنین اطلاعات هویتی شما خواهیم رسید که در گذشته به شکل کاغذی توسط ادارات اسناد ثبت میشد (درحال حاظر هم هنوز در حال استفاده است ).
اما امروزه این اطلاعات به شکل کامپیوتری در سیستم ها و سرورهای مختلف ثبت میشود .
انسان با وجود دسترسی به این اطلاعات میتواند توسط کارت‌های اعتباری با واسطه گری بانکها خرید های خود رو انجام دهد و یا اطلاعات مربوط سهامی که خریداری کرده است را در سرور مرکزی بورس پیدا کند اما اگر این اطلاعات به هر دلیلی چع سهوی و چه عمدی از بین برود شما دیگر صاحب چیزی نیستید .
مثلاً اگر شما سند زمین خود را گم‌کنید یا به هر دلیل از بین برود .
شما دیگر قادر به خرید یا فروش آن زمین نیستید و همچنین اگر این اطلاعات در اداره ثبت اسناد نیز یه هر دلیلی از بین برود شما دیگر مدرکی برای اثبات مالکیت زمین خود ندارید .
همچنین اگر اطلاعات مربوط به ایمیل شما از سرورهای شرکت های ارائه دهنده فناوری (mail) پاک شود شما دیگر هیچ دسترسی به نامه ها و اطلاعات خود ندارید .
به همین دلیل برقراری امنیت برای اطلاعات یکی از مهم ترین اهداف بشریت در طول تاریخ بوده است ، چه به شکل فیزیکی برای مراقبت از گاوصندوق های حاوی اسناد (اطلاعات) پول طلا و … چه به شکل نرم افزاری و با استفاده از فایروالها برای مراقبت از سرورهای بانکی حاوی اطلاعات مربوط به حساب ها …
همچنین حفظ اطلاعات شخصی ما که روی سیستم ها و گوشی ها در حال ذخیره شدن است نیز از این دست است .
پس میتوان گفت اطلاعات و نگهداری از اطلاعات مهمترین وظیفه بشریت در طول تاریخ بوده است که متاسفانه در طول زمان دستخوش تغییرات و تحریفات زیادی بوده است .
در واقع تنها راه نگهداری اطلاعات به صورت محافظت شده اینه که اطلاعات نه فقط در یک‌ مکان که در چندین مکان مختلف ذخیره شود که اگر اتفاقی برای سرور حاوی اطلاعات افتاد نسخه دیگری از اطلاعات که به عنوان پشتیبان ذخیره شده قابل دسترس باشد .
این مدل از ذخیره سازی در واقع برگرفته شده از مدل DLT است .
Distributed Ledger Technology
که در آن ذخیره سازی اطلاعات به شکل دفتر کل توزیع شده صورت میگیرد .
بلاک چین یکی از مدلهای ذخیره سازی به شکل DLT می‌باشد که (توزیع شده) در آن تبدیل به (کاملا غیر متمرکز) شده و به نوعی معروف ترین مدل DLT ها نیز می‌باشد .
بلاک چین با استفاده از ۲ مفهوم بلوکه و زنجیره اطلاعات را به صورت کاملا غیر متمرکز در خود ذخیره میکند ، برای ایجاد هر بلاک محاسبات و رمز نگاری های مختلفی صورت میگیرد که این امر باعث افزایش امنیت در شبکه شکل گرفته توسط بلاک چین میشود .
یک‌ی دیگر از عوامل موفقیت و محبوبیت این فناوری وجود تایید کنندگان صحت و درستی اطلاعات است به شکلی که به جای اعتماد به واسطه‌‌ های گوناگون ( افراد ، سازمان ها ، ارگان ها و …) برای تأیید تراکنش ها در شبکه های متمرکز به اعداد و علم ریاضیات که ثابت شده و غیر قابل تغییر است اعتماد کنیم و دیگر اجازه تقلب و تغییرات بدون کسب اجازه از اکثریت اعضای فعال شبکه غیر ممکن باشد همچنین امنیت و حریم خصوصی به سطح بسیار بالاتری دست پیدا کند به این شکل با غیر متمرکزسازی اطلاعات در کنار تایید قبل از ثبت توسط افراد مورد اعتماد که از همه جای دنیا به طور ناشناخته به شبکه متصل هستند و از هویت یکدیگر نیز بی اطلاع هستند امنیت شبکه به شدت افزایش و با اضافه شدن دیگر افراد این شبکه امن تر نیز میشود.
این افراد با تاییدیه های درست و اثبات آن در شبکه می‌توانند پاداشی معتبر در همان شبکه دریافت کنند .
به این منظور در دنیای ارزهای رمزنگاری بزرگترین تحول نسبت به شبکه های متمرکز که همیشه باعث ایجاد فساد میشود (حتی آب در سکون فاسد میشود ) غیر متمرکز بودن و دادن اختیارات شبکه به علم ریاضیات و اعداد است .
در واقع ما در این دنیا به جای اعتماد به افراد ، سازمانها ، ارگان ها و پرداخت هزینه های مختلف و گزاف بابت گرفتن خدمات از واسط ها به علم و پروتکل های اجماع معتمد میشویم که چندین سال دستخوش تغییرات مثبت و رسیدن به بلوغ بوده اند و همچنین در طی سالها از آزمایشات مختلفی نیز سربلند بیرون آمده اند طوری که افراد هکر امن ترین دارایی را رمزارز میدانند .
استفاده از رمز ارزها هر روز در حال افزایش نیز می‌باشد و جامعه ی رمز ارزی با خرید و تبدیل دیگر دارایی ها ی خود به کلاس جدیدی از دارایی به نام دارایی رمز ارزی نقش بسیار مهمی در افزایش ارزش و امنیت این بازار ایفا میکنند .
امیدوارم شما هم برای رسیدن به جامعه‌ای که هیچگونه تقلب در آن صورت نگیرد نقش خود را ایفا و رابطه ای بهتر و عمیق تر با فضای رمز ارزها برقرار کنید البته با کسب اطلاعات بیشتر .