جلسه پنجم: ابزارهای توسعه بلاکچین

متامسک (Metamask)
یکی از کیف پول‌های رسمی و معتبر اتریوم است که به صورت افزونه‌ای روی مرورگرهای کامپیوتر فعالیت می‌کند. متامسک را می‌توان بیش از یک کیف پول اتریوم دانست چراکه علاوه بر تمام امکاناتی که کیف‌پول‌ها ارائه می‌دهند، این افزونه امکان تعامل با برنامه‌های غیرمتمرکز (D-apps) و قراردادهای هوشمند را نیز می‌دهد. توسعه‌دهندگان اتریوم برای توسعه پروژه‌های خود از این افزونه تا حد زیادی بهره می‌برند. از همه جالب‌تر آنکه شما برای استفاده از قابلیت‌های آن نیاز به دانلود بلاک چین و یا نصب نرم‌افزار نداشته و تنها کافی ست افزونه‌ی متامسک را در مرورگر خود نصب کنید. برای اطلاعات بیشتر لطفا ویدئو را چک کنید.

14 پسندیده

اجرای گره اتریوم با نصب و راه اندازی نرم افزار Geth

زمانی که نرم افزار Geth را نصب و راه اندازی می کنید، می توانید در شبکه اتریوم کارهایی را انجام دهید.

• اتریوم استخراج کنید.
  • تراکنشی را از یک آدرس به دیگری انجام دهید
  • قرارداد هوشمند بسازید و اجرا کنید
  • تاریخچه بلاک را بررسی کنید

تمام ورژن های نرم افزار Geth در صفحه گیت هاب اتریوم برای دانلود قرار دارد.
https://geth.ethereum.org/

7 پسندیده

مراحل توسعه و دیپلوی قرارداد بدون استفاده از ابزار توسعه:

5 پسندیده

Ganache CLI
یک شبیه ساز بلاک چینی پویا و انعطاف پذیر است. هدف از طراحی این پلتفرم مقدور ساختن کد نویسی اتریوم بر روی یک کامپیوتر شخصی است، بنابراین نیاز به توسعه بلاک چین بر روی خود نود را آسان می کند. چیزی که ما در مورد این پلتفرم دوست داریم این است که هیچ کارمزدی نمی گیرد.

6 پسندیده

ترافل
یک چارچوب جاوا اسکریپت است و با هدف سهولت کار توسعه دهندگان جهت ایجاد و توسعه قراردادهای هوشمند ارائه شده است. درست همانند چارچوبی که برای توسعه برنامه های تحت وب دارید، ترافل نیز محبوب ترین چارچوب مورد استفاده برای توسعه برنامه های غیرمتمرکز است و به شما کمک می‌کند تا قراردادهای هوشمند توسعه دهید، آنها را منتشر و آزمایش کنید.

6 پسندیده

Ganache GUI
گاناش ابزاری است که یادگیری و شناخت آن برای کسانی که در حوزه اتریوم و بلاک چین تازه وارد می‌باشند آسانتر است، زیرا اطلاعات بسیار بیشتری را نمایش می‌دهد.

2 پسندیده

در این قسمت قرارداد را در محیط ریمکس اجرا کرده و state را در Ganache GUI ذخیره و بررسی میکنیم.

4 پسندیده

ممنون از وقتی که برای تهیه ویدیوها گذاشتید بسیار عالی بود . یه سؤال در مورد نصب Ubuntu ورژنش مهمه؟

خواهش میکنم. خوشحالم که مفید بوده.
ورژن مهم نیست. اما توصیه همیشه نصب آخرین ورژن پایدار از سایت رسمیه. https://ubuntu.com/

1 پسندیده

کل کلیپ آخری که گذاشتید صفحه مشکی هست

درستش کردم, لطفا دوباره چک کنید.

1 پسندیده

سلام وقت بخیر
دو تا سوال در مورد این ویدیو داشتم
هر بار که ترمینال رو استارت میکنم و دستور [0] eth.accounts رو میزنم آدرس اکانت عوض میشه. دلیلش چیه؟
سوال دیگه هم اینه که اون مقداری که تو بالانس موجوده چرا یه رقم ثابته و اینقدر طولانیه ؟
سپاسگزارم

موقع ساختن فایل solidity و کپی کردن دستور storage از سایت solidity موفق نمیشم اجراش کنم
ممنون میشم راهنماییم کنید

سلام, وقت شما هم بخیر:
در مورد آدرس اکانت:
دلیل میتونه این باشه که احتمالا ترتیب اکانت ها عوض میشه.
https://geth.ethereum.org/docs/interface/managing-your-accounts

در مورد بالانس اکانت:
برای تغییر مقدار یا تو همون بلاکچین باید مقداری انتقال بدین به اکانت. یا اینکه ماینینگ رو فعال کنید.
در حالت عادی مقدار اکانت به واحد wei نمایش داده میشه.
اگر میخوایین به اتر ببینین میتونین اینو مشخص کنین تو دستور:

$ var w = web3.toWei(1, "ether");
$ eth.getBalance(eth.accounts[0])/w;
1 پسندیده

در مورد خطا:
موقع کامپایل این اتفاق میفته؟
لطفا مطمئن بشین ورژن solidity که قرارداد داره استفاده می کنه با ورژن کامپایلر Solc یکی باشه.
برای این کار میتونین در دستور نصب این کامپایلر ورژن رو صراحتا مشخص کنید.

برای چک کردن ورژن فعلی:
solcjs --version

برای نصب ورژن خاص:
مثلا ورژن 0.5
npm install -g solc@0.5

اگر این پیشنهاد مشکل شما رو حل نکرد لطفا مرحله به مرحله اسکرین شات بفرستین و حتما خطایی که دریافت میکنین رو اینجا کپی کنین تا بهتر متوجه مشکل بشیم.

1 پسندیده

بعد از اتمام نصب ganache پیام زیر داده میشه باید چیکار کنم؟
App installation failed with error message: Deployment Add operation with target volume C: on Package GanacheUI_2.5.4.0_x64__5dg5pnz03psnj from: (Ganache-2.5.4-win-x64.appx) failed with error 0x800706BE. See Troubleshooting packaging, deployment, and query of Windows apps - Win32 apps | Microsoft Docs for help diagnosing app deployment issues. (0x800706be)

1 پسندیده

سلام و خسته نباشید بابت آموزش های خوبتون
من بعد از نصب wsl روی ویندوز 10 ، ubunto 20.04 lts نصب کردم ولی وقتی می خوام ganache-cli v رو با دستور npm install -g ganache-cli نصب کنم خطای Syntax error: word unexpected (expecting “in”)
میده ممنون میشم راهنمایی کنید

3 پسندیده

سلام
من وقتی دستور ganache migrate رو اجرا می کنم ارور زیر میاد.

Something went wrong while attempting to connect to the network at http://localhost:8545. Check your network configuration.

Could not connect to your Ethereum client with the following parameters:
- host > localhost
- port > 8545
- network_id > *
Please check that your Ethereum client:
- is running
- is accepting RPC connections (i.e., “–rpc” or “–http” option is used in geth)
- is accessible over the network
- is properly configured in your Truffle configuration file (truffle-config.js)

فایل truffle config هم به صورت زیر هستش
module.exports = {

networks: {
development: {
host: “localhost”,
port: 8545,
network_id: “*”
}
},

};

2 پسندیده

سایت geth هنوز ارور میده برای دانلود چیکار کنم ؟
من نتونستم هنوز نصب کنم

از VPN استفاده کنید .