جلسه اول : پرسش و پاسخ

@amirmahdi_abedini :point_up_2: :point_up_2:

ممنونم
فقط متوجه نشدم چه عاملی در اینکه در یک بلاک چند عدد تراکنش قرار میگیره تعیین میشه؟
(تعداد تراکنش های موجود در یک بلاک توسط چه فاکتوری تعیین میشود؟)
تا جایی که میدونم مبلغ تراکنش در میزان کارمزد نقشی ندارد یعنی در پر شدن سریع بلاک نقش دارد؟

یک سوال هم داشتم که آیا میشه بدون هیچ سیستم عاملی (حتی اپن سورس ) بیت کوین ماین کرد؟

ممنون ازت
آره یافتمش :grinning_face_with_smiling_eyes:

1 پسندیده

سلام دوستان ، من به جلسه اول نرسیدم امکانش هست یکی از دوستان جزوه اش رو برای من بفرسته ؟

2 پسندیده

سلام. اگر لطف کنین و فایلهای جلسه دوم ارسال بشه که برسیم چک کنیم ممنون میشم.

1 پسندیده

سلام
الان دومرتبه باید پاسخ بدیم چون من قبلا اسال کردم

سلام . خیر برای شما نمره اون سوال روی بقیه سوالها در نظر گرفته شده

نکته جالبی که در اتریوم هست اینه که در اتریوم بلاک با سایز ثابت و از قبل تعیین شده وجود نداره . در عوض اون عاملی که تعداد تراکنشهای هر بلاک رو مشخص میکنه محدودیت در گس هر بلاک هست.
اجازه بدین با یک مثال توضیح بدم : اگر محدودیت گس بلاک رو 15000000 گس در نظر بگیریم و با توجه به اینکه هر تراکنش ساده به طور متوسط 21000 گس مصرف میکنه . تعداد تراکنشها در این بلاک برای با 15000000 تقسیم بر 21000 خواهد بود. البته هزینه تراکنشها با توجه به پیچیدگی قراردادهای هوشمند و میزان حافظه مورد نیاز اونها می تونه تغییر کنه و در نتیجه گس مورد نیاز برای اجرا و ماین اون هم تغییر کنه و این موضوع باعث میشه تعدا تراکنشها در بلاک ها متغیر باشه .
این لینک یک توضیح ساده درباره این موضوع هست:

و از این چارت هم می تونید نمودار بلاک سایزها رو از ابتدای بلاک چین اتریوم ببینید (به طور کلی سایز بلاکهای اتریوم خیلی کوچکتر از بلاکهای بیت کوین هست و نکته دیگه اینکه محدودیت گس بلاک ها توسط ماینرها تعیین میشه )

https://bitinfocharts.com/comparison/ethereum-size.html

7 پسندیده

من دوبار ارسال کردم… یک بار قبل اضافه شدن سوال یکبار بعدش…

سلام . مشکلی نیست .پاسخهای فرم کاملتر رو برای شما در نظر میگیرم.

1 پسندیده

اگر یک فرد عادی که اطلاعاتش از بلاک چین در حد بیت کوین و رمز ارز هست، از من بپرسه بلاک چین چی هست؟ چجوری معرفی کنم بلاک چینو؟ که هم خداروخوش بیاد و هم بنده خدا؟

منظورتون این هست مفاهیم فنی رو به زبان ساده براش توضیح بدین یا کاربردها و فلسفه بلاک چین رو براش توضیح بدین ؟
برای مفاهیم فنی هنر خودتون هست که بتونید ساده و قابل فهم براشون توضیح بدین ولی در مورد فلسفه و توضیح کلیت موضوع به زبان ساده چند تا منبع فارسی هست می تونم بهتون معرفی کنم.

2 پسندیده

لطف میکنید ممنونم ازتون

دو تا کتاب هست به اسم " روند صعودی بیت کوین" و " کتاب کوچک بیت کوین"
PDF هر دو تا کتاب رو هم می تونید رایگان دانلود کنید.

* توضیح بیت کوین به مامان و بابا

4 پسندیده

عالیه خیلی ممنونم ازتون

هش گراف
از آنجایی که تمام نودها از تراکنش اطلاع دارند، می‌توانند تغییراتی را مطابق با آن اعمال کرده و سپس آن را کنار بگذارند؛ که اساسا بدان معنی است که شما مجبور نیستید برای همیشه سابقه تراکنش را در دفتر کل هش گراف نگاه دارید که این امر نیز نیاز به فضای ذخیره‌سازی را کاهش می‌دهد.

سوال: اینکه سوابق تراکنش رو کنار بذارند دقیقا کجا میذارن و اینکه آیا اگر همه کنار بذارن امنیت این شبکه چی میشه؟

در مورد holochain هم یک سوال این است که اگر یک نود از بین بره ارتباط زنجیره اون نود با DHT چگونه حفظ میشه؟
و اینکه اگر یک نود از همون اول کار نود سالمی نباشه میتونه اطلاعات اشتباه رو به شبکه تزریق کنه؟ در کل این چطور DLT هست که اجماع نداره !

فرم سوالاتی که شما از ما میپرسید به چه صورتی هست؟
داخل لینک پی دی اف زدم ولی چیزی نیومد

1 پسندیده