درخواست ساختن توکن حاکمیتی برای استخر نقدینگی تتر به تومان

سلام خسته نباشید من زیاد بطور تخصصی با برنامه نویسی آشنا نیستم ولی یک ایده دارم می خواهم این ایده رو اول بصورت خصوصی در میان دوستانم و آشنایان در مبالغ کم اجرای کنم بعد اگر موفقیت آمیز بود در ابعاد بزرگتر در انجمن ارزتاک و برای عموم به اجرا در بیاورم از شما راهنمایی می خواستم ساخت یک توکن حاکمیتی برای یک استخر نقدینگی جفت ارز تتر به تومان روی بلاکچین ترون امکان پذیر است اگر هست چه موارد مورد نیاز است لطفا راهنمایی کنید البته اگر بخواهم ساده تر توضیح بدهم ایده اصلی این است که بتونم یک توکنی بوجود بیاورد برای این استخر که افرادی که سرمایه گذار می کنند 50 درصد تومان و 50 درصد تتر در اختیار پروژه قرار دهند و در مقابل توکن استخر رو دریافت کنند و بصورت غیر متمرکز در سود و زیان این استخر شریک شوند لطفا بنده رو راهنمایی کنید اصلا این پروژه ایده خوبی است و اگر به غیر از بلاکچین ترون بلاکچین دیگراست که از نظر کارمزد و سرعت مناسب تر است ممنون می شود معرفی کنید و در پایین آیا این کار رو می شود بصورت دستی در ابتدا شروع کرد بعد برای نوشتن قرارداد هوشمندش برنامه ریزی کرد ؟

1 پسندیده

ایده‌ای که مطرح کردید شبیه پروژه ی Balancer و یا حتی استخر نقدینگی Uniswap هست. ولی توکن‌هایی که در نظر دارید٫ به خصوص توکن پایدار (Stablecoin) تومان در حال حاظر وجود ندارد. شما در ابتدا باید به ایجاد همچین توکنی فکر کنید٫ که می توانند مانند تتر با استفاده از یک شرکت مرکزی واسطه ایجاد شود (یک توکن تومان = یک تومان در حساب بانکی شرکت) و یا مدل های پیچیده‌تر اقتصادی مانند DAI در MakerDAO.

برای اطلاعات بیشتر در مورد کوین‌های پایدار و روش‌های پیاده سازی می تونید این ۲ قسمت پادکست شیر‌یا‌خط رو گوش بدید:

ایجاد این توکن بر روی اتریوم و یا ترون فرقی از نظر تکنیکال ندارد٫ فقط به اعتماد شما به پلتفورم و همچنین وجود نقدینگی کافی بستگی داره. سرعت و کارمزد بسته با بازه زمانی٫ قیمت توکن بومی و شلوغی هر پلتفورم می تواند فرق کند.

1 پسندیده

ممنون آقا شایان بابت راهنمایی فقط چند سئوال مطمئنا من حتی سرمایه اش هم داشته باشم از طرف دولت ایران و بانک مرکزی ایران نمی توانم مجوزی برای ارایه توکنی به نام تومان بگیریم یا حساب بانکی شرکتی داشته باشم آیا بنظر شما امکانش هست بدون گرفتن مجوز از نهاد های دولتی بطور غیر متمرکز و با تکیه بر بلاکچین همچین کاری رو به سرانجام رساند یا نه بخصوص با اتفاقات که امروز افتاده و دستور بانک مرکزی به شبکه شاپرک برای عدم همکاری با صرافی های ایرانی کمبود این توکن پیش از همیشه احساس می شود بنده در حال حاضر مقدمات راه اندازی یک استخر نقدینگی جفت ارز تتر / تومان رو بین دوستان نزدیک آماده کرده ام و در حال آماده سازی قوانین و روش استفاده از این استخر بصورت غیر اتوماتیک هستم مثلا
افرادی که می خواهند عضوی از این استخر باشند و از خدماتش استفاده کند باید حداقل
100 تتر و معادل ارزش تومان اش مثال 2500000 تومان در این استخر سپرده کند 100 تتر رو به آدرس ترون که مشخص می کنم می فرستد و برای بخش حساب بانکی اش هم فکر این است که از چندین حساب بانکی استفاده کنیم . حالا مشکلم این است که اینجا مثل یکی اومد هم تتر های استخر رو خواست که بخرد و تومان بدهد اینجا باید چجوری کنترل کرد نقدینگی جفت ارز ها رو خیلی کار سخت می شود لطفا در این مورد راهنمایی کنید چون بنظر اگر این استخر رو اول بصورتی خصوصی و دستی راه اندازی کنم درک بهتری پیدا خواهم کرد در مواجه با مشکلات احتمالی و آیا اصلا شما با تجربه ای که دارید پیگیری راه اندازی همچین استخر یا توکنی رو توصیه می کند یا نه به دردسرش نمی ارزد ؟

برای ساختن استیبل کوین
اگه به فورم تتر باشه (یعنی یه بانک محل نگهداری ریال ها باشه ) بله نیاز به مجوز بانک مرکزی دارید که فکر نکنم هرگز بتونید همچین مجوزی رو بگیرید
ولی برای راه اندازی استیبل کوین هایی به فورم dai و bac و … که به صورت غیر متمرکز قیمت یک ریال (یا یک تومان رو دنبال میکنه ) نیاز به مجوز و … ندارید (چرا که شما صرفا یه توکن دارید که قیمت یک تومان رو دنبال میکنه و ربطی به تومان نداره ) و یه چالش برای حل مشکل اوراکل قیمت تومانی توکنی که به وثیغه گذاشته شده وجود داره

شما اول باید مشخص کنید تلاش برای حل چه مشکلی دارید با این حرکت تا بشه راه کار مناسب با اون ارائه کرد

قبل از شروع به این کار باید هدف

1 پسندیده

ممنون از شما . من هدف در درجه اول برداشتن محدودیت های سیستم های بانکی مثلا شما توی سیستم بانکی نهایتا با یک کارت بانکی می توانی روزانه 50 میلیون تومان خرید کنی و دوم دیجیتالی کردن تومان و نگهداری اش بصورت غیر متمرکز خارج از سیستم بانکی است و در نهایت استفاده از این توکن برای پرداخت در فروشگاه های آنلاین است برای این بصورت dai استیبل کوین داشته باشیم باید مثلا یک سبد سرمایه گذاری از رمز ارز های برتر مثلا مثل بیت کوین، اتریوم ، دات ، کاردانو و … درست کنیم؟ اگر امکانش هست در این خصوص راهنمایی بفرمایید و کلا شرایط راه اندازی استیبل کوین بر پایه سپرده گذاری رمز ارز های برتر رو توضیح دهید ممنون

سلام من مهران هستم و نمیخوام شما رو نا امید کنم من یک برنامه نویس سالیدیتی و phpوب هستم اما در خصوص ایده شما اصلا کار رو ی تومان بنظر من بنا به چند دلیل خوب نیست شما اگر به دنبال تومان دیجیتال هستید خب خود دولت اخیرا در مجلس در ضمیمه موضوعات بلاکچین گروهی از نمایندگان و کمیسیون اقتصادی مجلس پیشنهاد ارز دیجیتال ملی رو دادن که منظورم اینه که اگه بخاد با قانون ایران تومان دیجیتال بسازید به شما مجوز نمیدن چون موضوعات پولی حیثیت و سیاست یک حکومت رو دربرمیگیره و اگه بخواد تومان دیجیتال باشه خود دولت مردان میسازن و به من و شما نمیدن بسازیم چون ابزار درامد دولت و سنجش تمام امور یک حکومت با واحد پولی خودش است مثل این میمونه که پول رو ماشین خیل خوبی دانست که از دولت هست سوئیچ این خودرو رو به من بدن خب من هرجا بخام برم و استفاده کنم خب صددرصد نمیدن به من و دلیل دیگه هم هم اینه که بانک مرکزی تحت اختیارشون است و وقتی بانک مرکزی در اختیار دارن یعنی پشتیوانه مالی دارن مثلا یک واحد ارز دیجیتال تومان وادر بازار کنن یک واحد هم در بانک بعنوان پشتیوانه ذخیره میکنند و همچنین ابزار تبلیغاتی قدرتمند مثلا بانکها تلویزیون و بورس رو دارن کافیه از فردا پخش کنند که تومان دیجیتال به تصویب رسید همه مردم میخرند ولی من بگم تومان دیجیتال ساختم کسی نمیخرد فکر میکنه کلاه برداریه امیدوارم متوجه بشین میتونید با من در ارتباط باشین تا بیشتر ایده شما را بررسی کنیم و نقاط ضعف ان را اطلاع رسانی کنم و راهکار جدید برای شما ارائه بدم با سپاس

1 پسندیده

سلام همونطور که دوستان فرمودند اگر بخواید یک استیبل کوین متمرکز بسازید ( که بنظر من واقعا توجیهی نداره چراکه همین الان هم پول الکترونیکی وجود داره) امکان این رو از لحاظ قانونی ندارید چرا که طبق قانون ساخت رمز ارز بر پایه پول ملی تنها در دست بانک مرکزی هستش و شما در ایران میتونید رمز ارز هایی با پشتوانه های غیرمشهود بسازید که البته اون هم باید طبق قوانین بورس کالا باشه
البته همچنان قوانین مشخصی وجود نداره و نبود قانون هم به معنی غیر قانونی بودن نیست اما باید جوانب رو سنجید

جدای بحث ارزش پول بحث قدرت پول هم مطرحه که باید دید ایا چیزی که شما میسازید مورد استقبال قرار خواهد گرفت؟