تصویر تنظیم شده برای nft

سلام. وقت بخیر.
ببخشید بنده در شبکه تست که در سایت open sea استفاده میشه یک NFT برای یک تصویر ایجاد کردم.
سپس با یک اکانت دیگر اون NFT را خریداری کردم ولی هیچ فایل jpeg در اختیار بنده قرار نگرفت و فقط تو سایت ثبت شده که مالک توکن به این آدرس تغییر کرد. مگر نباید تصویری که NFT شده در اختیار خریدار جدید قرار بگیره؟
سوال دومم هم اینه که اگر تصویری که توکن شده مهم هست پس چرا مثلا تو همین سایت open sea به راحتی می تونیم نسخه مثلا resize شده عکس رو داشته باشیم؟
یا اصلا در استاندارد ERC721 یک تابع به اسم tokenURI وجود داره که می تونیم به json و لینک عکس اصلی دسترسی داشته باشیم و دانلودش کنیم و به smart contract هم که همه دسترسی دارن چون روی بلاک چین هست و می تونن توابعی مثل tokenURI را اجرا کنن. و عملا با این روند تصویر اصلی اهمیتی پیدا نمیکنه

1 پسندیده

با سلام و احترام

در ابتدا در پاسخ به اینکه یک nft بر روی opensea ایجاد کردین باید بگم که نمیدونم چه مراحلی رو پشت سر گذاشتین من فکر نمیکنم که شما اون رو mint کرده باشین بلکه فقط لیستش کردین اون هم روی خود opensea برای همین نمیشه با اطمینان پاسخ داد

اما در رابطه با بقیه پرسشتون که بستگی به درک nft و کاربرد اون یا به عبارتی use case اون داره که فعلا موارد اون رو ذکر نمیکنم اما در اخر یک مثالی میزنم
کاربرد های ان اف تی فراتر از توکنیزه کردن عکسی هست که به راحتی میشه جعلش کرد و این موارد اغلب برای پولشویی استفاده میشند

nft ها دو استاندارد دارند یکی erc721 که تنها یک نمونه منحصر به فرد میشه از اون تولید کرد ودیگری erc1155 که میشه n توکن nft دیگه از روی اون ساخت ( این مورد بیشتر در بازی ها مورد استفاده قرار میگیره و فکر میکنم هر دوی اونها رو enjin توسعه داده باشه )

اما اون فایل json معمولا روی یک شبکه غیرمتمرکز مثل ipfs بارگزاری میشه و هدف این هست که کسی نتونه اون رو تغییر بده نه اینکه به اون دسترسی نداشته باشه!

و اما مثال:
میگن هنرمندی وقتی میخواسته چک بکشه پشتش رو نقاشی میکرده چراکه نقاشی پشت چک از مبلغ روی چک ارزشمند تر بوده و کسی دنبال نقد کردن اون چک نمیرفته
تبدیل کردن یک تصویر به nft شمارو از جعل نشدنش مصون نمیکنه بلکه رمزنگاری میتونه ثابت کنه که این عکس یا دارایی فقط و فقط برای شماست یا مثلا این چک رو پیکاسو صادر کرده و هر توکن دیگه ای با این metadata که عکس باشه از طرف پیکاسو نیست وجعل شده
همونطور که همین اتفاق برای نقاشی و اثار بزرگ در موزه ها و… اتفاق میوفته

برای بهتر فهمیدن اینطور براتون مثال میزنم که شما سند خونه خودتون رو توکنیزه میکنید و اون رو روی بلاکچین ذخیره میکنید حالا اگر کسی بخواد سند خونه شما رو جعل کنه و بزنه به نام خودش همچین چیزی ممکنه؟
درک بهتر این مطلب با مطالعه درباره کاربرد های nft مورد استفاده قرار میگیره

امیدوارم پاسختون رو گرفته باشین

1 پسندیده

من فکر میکنم متوجه منظورتون شدم. از اول شروع میکنیم در واقع بلاک چین چیزیو مخفی نمیکنه و همه دسترسی دارن بهش و فقط برای این بهش میگن امن که هرکسی نمیتونه اون اطلاعات رو تغییر بده، این از این.
اما نکته ی دوم اینه که ما اون فایل رو ذخیره نمیکنیم بلکه فقط هش ذخیره میشه و اصل فایل رو روی سرویس های مثل ipfs قرار میدیم (اگه احیانا با بلاکچین اشنا باشید اسمش به گوشتون خورده،اتفاقا توی سایت opensea یه لینک گذاشتن که شما اصل فایل رو بزارید که خریدار بتونه اونو دانلود کنه)،چون ذخیره اطلاعات در اتریوم هزینه ی زیادی داره نمیشه اصل فایل رو ذخیره کرد. اما شاید این سوال پیش بیاد که خب اگه ینفر همین عکسو بنامش خودش خواست nft بکنه چی؟چون به عکس دسترسی داره دیگه؟
دلیل اینکه دارن از هش256 استفاده میکنن هم دقیقا همینه،شما وقتی یه فایل رو با این روش هش میکنی هر فایلی توی دنیا که هش بکنی خروجی این هش نمیشه.یعنی شما با تغییر ورودی اون فانکشنی که هش میکنه نمیتونی خروجی رو یه مقدار دلخواه دربیاری.عملا خروجی یه هش منحصر به فرده. و تاریخ ساخته شدن این nft هم هست که بقیه میببیننش و میتونن از بین دو تا nft مشابه اصلی رو تشخیص بدن. (علاوه بر همه ی این موارد رمزنگاری 256 قابلیتهای دیگه ای هم داره مثلا میتونی سختی شبکه رو هم باهاش تنظیم کنی و خیلی چیزای دیگه که ربطی به موضوع نداره) امیدوارم مفید واقع بشه :slight_smile: