انجمن توسعه قرارداد هوشمند

کاربرد بلاکچین در حوزه مراقبت های پزشکی و درمان (Healthcare)

images
سلام. بیشتر کشورها مخصوصا کشورهای توسعه یافته بخش قابل توجهی از بودجه ی خودشون رو صرف بهداشت و درمان میکنن (Healthcare) ولی همچنان میبینیم که هزینه ی های بیمارستان ها از لحاظ تکنیکال بالاست. از طرف دیگه خیلی از اقداماتی که در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی انجام میشه ناکارآمده و خیلی مواقع هم با نقص و اشتباه در داده های پزشکی مواجه میشیم. اینجاست که بلاکچین میتونه این نقص ها رو بهبود ببخشه. در واقع بلاکچین در زمینه درمان و پزشکی خیلی کارا میتونه بکنه. برای مثال از رمزنگاری امن اطلاعات بیمارها در نظر بگیرید تا به اصطلاح Handle کردن بیماریهای اپیدمیک و خیلی موارد دیگه.
شاید براتون جالب باشه که استونی(یکی از کشورهای شمال اروپا و حوزه شنگن) در این حوزه پیشگامه. به این معنی که از سال 2012 اومده و از قدرت بلاکچین در زمینه پزشکی استفاده کرده.
استفاده از بلاکچین در درمان و پزشکی مزایای زیادی نسبت به سیستم سنتی مدیریت پایگاه داده ی پزشکی داره.
که شامل:

  1. مدیریت غیرمتمرکز
  2. یک پایگاه داده ی غیرقابل تغییر برای جلوگیری از سواستفاده های احتمالی از داده ها
  3. شناسایی منشا داده و توانایی ردیابی داده ها
  4. در دسترس بودن دیتا برای هرکاربر مجاز در حالی که داده ها با رمزنگاری وابسته به کلید خصوصی کاربر، از دست کاربرای غیر مجاز دور نگه داشته میشن

shutterstock_1067569886_(1)

بریم سراغ کاربردهای بلاکچین در Healtcare

  1. اولین قابلیتش که مورد علاقه خودمه اینه که در عین حال که اطلاعات شخصی بیماران و به طور کلی حریم خصوصی حفظ میشه، یکسری از داده های پزشکی هم که میتونن در معرض عموم قرار بگیرن و حریم خصوصی رو نقض نکنن در اختیار محققان و دیگران قرار میگیره و خب این عالیه. یعنی این طیف وسیع از داده های مختلف از صدها هزار بیمار میتونه باعث پیشرفت تحقیقات کلینیکی بشه و در نتیجه سطح بهداشت و درمان رو در جامعه افزایش بده. فرض کنید خدایی نکرده شخصی بیماری حاد یا مزمن داره. این شخص میتونه با استفاده از Private Key اطلاعات مربوط به پرونده ی پزشکی خودش رو با بقیه سازمان ها و افراد دیگه به اشتراک بزاره در نتیجه یه الگویی از بیماری های مختلف به وجود میاد و اینکار می تونه در تشخیص و درمان زودهنگام بیمارها در سراسر دنیا به کمک کنه.
  2. امنیت داده ها چی؟ جالبه بدونید که از سال 2019 تا 2017 بیشتر از 170 میلیون رخنه و شکاف امنیتی در پرونده های پزشکی اتفاق افتاده. ولی امکاناتی که در بلاکچین وجود داره خیلی بهتر میتونه امنیت اطلاعات رو تضمین کنه. به این صورت که هر فرد برای خودش و پروندش یه کلید عمومی داره و یه کلید خصوصی که در صورت نیاز میتونه اطلاعاتش رو Unlock کنه. علاوه بر این هکر هم محدود میشه؟ چرا؟ چون هکر با هزار زور و زحمت فقط میتونه به کلید خصوصی و عمومی یک نفر دسترسی پیدا کنه و همین کار رو باید برای تک تک کاربرا انجام بده و بدین سان میشه که هکرها محدود میشن. :slightly_smiling_face:

shutterstock_357459272

  1. مزیت دیگشم اینه کاربرها به کمک اپلیکیشن های موبایل و هرجایی که هستن میتونن آخرین وضعیت رو ببینن. این کاربرها میتونن سازمان و نهادهای مختلف، پزشکان و کادر درمان و همچنین بیماران باشند.

  2. کاربرد دیگه ی بلاکچین در Healthcare برمیگرده به رهگیری و صحت سنجی داروها و تجهیزات پزشکی. علاوه براین میتونیم خیلی موارد دیگه مثل پرداخت هزینه ی حمل و نقل به کارگرها رو هم مانیتور و رصد کنیم و این شفافیت بالا و امنیت و اعتماد رو بلاکچین به ما اهدا میکنه.

  3. مطالبه بیمه درمانی: به کمک بلاکچین جای ابهامی در پرونده پزشکی کسی باقی نمی مونه چون تک تک گزارشات و اتفاقات مربوط به پروندش در بلاکچین ذخیره شده و این ویژگی پروسه ی دریافت و استفاده از بیمه درمانی رو خیلی سریعتر میکنه. نکته ی جالب تر اینکه افراد کلاهبردار هم نمیتونن به دروغ از بیمه کلاهبرداری کنن چون تمامی سوابق از قبل در بلاکچین ذخیره شده.

  1. جلوگیری از سرقت اطلاعات ژنتیک و DNA: شاید تا حالا شنیده باشید که مثلا یه سری هکر به یک سازمان ژنتیکی حمله کردن و اطلاعات DNA هزاران نفر رو دزدیدن. خب اصلا این اطلاعات به چه دردشون میخوره و این مسئله چه ربطی به بلاکچین داره؟ داشتن اطلاعات ژنتیک افراد هم میتونه خوب باشه و هم بد. میتونه خوب باشه چون مثلا پلیس میتونه به کمک داده های ژنتیکی خیلی از معماهای جنایت و قتل های مختلف رو حل کنه. یا مثلا دانشمندا و محققین میتونن از این داده های مهم برای توسعه علم ژنتیک و پزشکی و … استفاده کنن. ولی در حال میتونه بد هم باشه؟ چطوری؟ فرض کنید به یه بانک درخواست وام بلند مدت دادید. وقتی میرید وام رو بگیرید یهو میگن آقا وام نمیدیم؟میگید چرا؟ میگن طبق اطلاعات ژنتیکی که از شما بدست آوردیم احتمال میدیم شما در آینده نزدیک به یه بیماری سخت مبتلا شید و عمرتون به اندازه پرداخت وام به دنیا نباشه :grimacing:. یا اینکه ممکنه بعضی از شرکت های بیمه از این اطلاعات به نفع خودشون استفاده کنن و شرایط خدمات مختلف بیمشون رو برای افراد محدود کنن. بلاکچین میگه که به صورت کلی من از دزدی و هک این اطلاعات جلوگیری میکنم و از طرف دیگه میتونم که مارکت آنلاین Online Market درست کنم تا افراد با هدف خوب به سطح معقولی از اطلاعات دسترسی پیدا کنن. دیگه چی میخواید؟

جمع بندی: ای کاش روزی بیاد که مدارک و پرونده های مرتبط با علم درمان و پزشکی در هیچ جایی ثبت و مدیریت نشن ولی اگه الان بخوایم یک سیستم جایگزین برای سیستم سنتی معرفی کنیم که بتونه داده های حوزه درمان رو ثبت، رهگیری و مدیریت کنه ، بلاکچین میتونه گزینه ای ایده آل باشه.

منبع: https://www.news-medical.net

1 Likes