انجمن توسعه قرارداد هوشمند

معرفی قراردادهای Hashed Time lock Contract (HTLC)

قراردادهای Hashed Time lock Contract (HTLC) چیست؟

یک قرارداد HTLC یک نوع قرارداد هوشمند است که در برنامه های کاربردی بلاکچین استفاده می شود و امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به طور خلاصه این دسته از قراردادها به شکل زیر هستند:

  • یک قرارداد (HTLC) یک توافقنامه معاملاتی است که در رمزارزها برای تولید پرداخت‌های شرطی استفاده می شود. این اساسا پرداختی است که در آن گیرنده یا ذینفع لازم است تا دریافت را قبل از زمان پیش تعیین شده یا یک مهلت از پیش تعیین شده را تایید کند.
  • سپس گیرنده باید این پرداخت را به صورت یک اثبات رمزنگاری تأیید کند یا اینکه توانایی ادعای پرداخت آن را از دست بدهد که در این صورت مبلغ ارسال شده برای فرستنده باز می گردد.
  • بنابراین HTLC اساساً معاملات زمان محدود را در جهان رمزنگاری پیاده سازی می‌کند. اگر گیرنده اثبات رمزنگاری دریافت را در یک دوره زمانی مشخص شده ارائه نکند، هیچ پولی دریافت نخواهند کرد و معامله فسخ می‌شود.

از مزایای استفاده از این نوع قراردادها را می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. معاملات زمان محدود: با استفاده از یک HTLC معاملات با محدودیت زمانی اجرا می‌شوند. در بسیاری از موارد زمان اجرای تراکنش و مبادله برای ما بسیار حائز اهمیت است. لذا با استفاده از این قراردادها می‌توان زمان انجام معامله یا مبادله را از پیش تعیین کرد.
  2. مبادلات اتمی: این دسته از قراردادهای هوشمند مبادلات اتمی را به ارمغان می‌آورد که امروزه بسیار مورد توجه جامعه بلاکچین قرار گرفته است. مبادله اتمی یک فناوری قرارداد هوشمند است که امکان معاملات رمزارزها را به سرعت و بدون استفاده از سامانه‌های مرکزی یا واسطه‌ها فراهم می‌کند.
  3. به حداقل رساندن ریسک طرف مقابل: مزیت اصلی قراردادهای پرداخت HTLC این است که خطر همتایان را به حداقل می‌رساند. عملکرد اساسی آن این است که با از بین بردن “چه می‌شود اگر” یک معامله، ریسک طرف دیگر معامله را کاهش می‌دهد. این کار توسط Hashlocks و TimeLocks انجام می شود. در نتیجه اطمینان حاصل می‌شود که حل و فصل معامله در یک زمان معین 100٪ تضمین شده است
2 Likes