دوره اشنایی با توسعه قرار داد های هوشمند بر روی csc

به نام خدا
با سلام خدمت جامعه توسعه دهندگان قرار داد های هوشمند
من 0XLive هستم و در این سلسله اموزش قصد دارم توسعه قرار داد های هوشمند رو با هم بررسی کنیم و اونهارو روی زنجیره هوشمند کوینکس اجرا کنیم
هدف این دوره اشنایی با ابزار ها و چگونگی روند توسعه قرار داد های هوشمند بر روی شبکه های سازگار با ماشین مجازی اتریوم هست

Coinex Smart Chain

در ابتدا یک نگاهی خواهیم داشت به اینکه زنجیره هوشمند کوینکس چی هست و چطور کار میکنه؟
تقریبا بیشتر صرافی ها برای اینکه بتونن برنامه ها و اهداف خودشون رو در صنعت کریپتو پیش ببرند و حجم های خوبی بابت فروش توکن هاشون به بقیه بگیرن دست به دامن فورک کردن یکی از شبکه های موجود در دنیای کریپتو ( معمولا اتریوم ) میشن با این هدف که ما اومدیم برای حل مشکل فلان
کوینکس هم از این قافله عقب نمونده و سال گذشته زنجیره هوشمند خودش رو با مکانیزم CPOS راه اندازی کرد
اما بیاید ببینیم CPOS چیه و این شبکه چطور کار میکنه؟

شبکه CSC

معمولا صرافی ها با فورک کردن اتریوم و تغییر در مکانیزم اون ( مثلا بایننس که با کپی پیست اتریوم و استفاده از مکانیزم اثبات هویت و محدود کردن ولیدیتور ها به 21 , سرعت اجماع رو بالا برد و کارمزد ها رو کم کرد و همین رو هی میکوبید تو سر اتریوم :)) و با تاخیر در برداشت های اتریومی سعی میکرد که کوین خودش رو بین بقیه محبوب کنه در حالی که حتی نصف ترافیک اتریوم بره روی این شبکه های به اصلاح قاتل اتریومی , از دور خارج میشن ) یک شبکه جدید راه اندازی میکنند.
اما نکته ای که درباره کوینکس توجه من رو جلب کرد در مقابل بقیه صرافی ها که از مکانیزم POA استفاده میکردند و یا اون رو با POS ترکیب میکردند کوینکس از مکانیزم CPOS استفاده میکنه که بر خلاف شبکه دیگر صرافی ها که متمرکز هست این غیر متمرکزه ( البته نه توزیع شده ).

POS

مکانیزم اثبات سهام ( proof of stake ) یکی از الگوریتم های اجماع در شبکه های مبتنی بر بلاکچین هست.
مکانیزم اجماع روشی هست که اعضای شبکه بر اساس اون توافق میکنند و بر روی تراکنش ها به اجماع میرسند.

در شبکه های اثبات سهام امنیت شبکه با سپرده گذاری کوین های native اون شبکه تامین میشه.
یعنی هر شخص در اون میتونه با استیک کردن کوین های خودش و اجرا کردن یک نود Validator , تراکنش های شبکه رو تایید کنه و در ازای تایید تراکنش ها پاداش دریافت کنه.

درشبکه های اثبات سهام رقابت بر سر انتخاب شدن به عنوان validator هستش که بر اساس توابع تصادفی انتخاب میشن تا تبعیض در انتخاب شدن اون ها وجود نداشته باشه اما با این حال کسی که کوین بیشتری رو استیک کرده باشه شانس بیشتری برای انتخاب شدن به عنوان ولیدیتور رو داره.

میزان دریافت پاداش در شبکه های مبتنی بر اثبات سهام به نسبت کوین هایی هست که سپرده گذاری شده.

CPOS

تیم تحقیق و توسعه کوینکس با تغییر در مکانیزم POS مکانیزم اجماع CPOS رو ایجاد میکنه که شامل ویژگی های زیر هستش:

1 - بلاک ها توسط نهایتا 101 ولیدیتور تایید میشن ( انتخاب شدن هم به نسبت میزان کوین استیک شده هست )

2- هرکسی میتونه با استیک کردن CET یک ولیدیتور باشه

3 - بلاک ها در هر ۳ ثانیه ایجاد میشن

4 - …

CET

CET کوین نیتیو شبکه CSC هستش. از اونجایی که CSC یک شبکه سازگار با اتریوم هست ( درواقع یک جور فورک از اون ) کاربرد CET تقریبا شبیه به اتر هستش

ویژگی های CET :

1 - پاداش تایید بلاک برای ولیدیتور ها
2 - برای پرداخت gas برای فراخونی قرار داد هوشمند
3 - برای پرداخت کارمزد شبکه
4 - برای انتخاب ولیدیتور ها
5 - افرادی که CET رو در صرافی کوینکس هولد میکنند دسترسی VIP خواهند داشت (‌برای تخفیف در کارمزد ها و…)

اما وقتی که شبکه های دیگری وجود داره چرا باید از اسمارت چین برای تست و توسعه قرار داد های هوشمندمون استفاده کنیم؟ پاسخ اینه که CSC تقریبا خود خود اتریومه با این تفاوت که مکانیزم اجماعش تغییر کرده و سازگاری بالایی با اتریوم داره. به این معنی که شما هرچیزی که روی اتریوم ساختید رو با کمترین تغییر ( در حد ویرایش نام و… ) روی csc بفرستید و همچنین بلعکس یعنی روی کوینکس تست کنید و بفرستید روی اتریوم.

دلیل استفاده من از CSC مشکلاتی هست که توسعه دهنده ها برای دریافت faucet در اتریوم دارند , چرا که اغلب faucet ها کار نمیکنند.

قدم اول با اضافه کردن شبکه تست CSC شروع میکنیم

متامسک رو باز کرده و به نشانی زیر میریم:
Settings > Networks > Add Network

و اطلاعات زیر رو وارد میکنیم:

Network Name: Coinex Smart Chain TestNet

New RPC URL: https://testnet-rpc.coinex.net

Chain ID: 53

Currency Symbol: tCET

Block Explorer URL :

دریافت کوین شبکه تست زنجیره هوشمند کوینکس :

یکی از دلایل من برای استفاده از شبکه تست کوینکس برای تست و توسعه قرار داد های هوشمند همین فاست هست. بدون دردسر و در در چند ثانیه کوین شبکه تست رو میتونیم از نشانی زیر دریافت کنیم:

https://testnet.coinex.net/faucet

برای دریافت کوین شبکه تست کافیه ادرس کیف پول خودتون رو وارد کنید ( انتخاب 200 tCET گزینه خوبی هست )

حالا کوین مورد نیاز برای پرداخت کارمزد شبکه برای دیپلوی کردن قرار داد های هوشمند و تراکنش هامون رو داریم

در قسمت بعدی میریم برای نوشتن اولین قرار داد هوشمند و دیپلوی کردن اون روی این شبکه

3 پسندیده