انجمن توسعه قرارداد هوشمند

Blockchain as a Service و تاثیر آن بر گسترش و پیشرفت بلاکچین

مقدمه:

تکنولوژی بلاکچین توانسته است در سال­ های اخیر توجه افراد بسیاری را از سراسر دنیا به خود جلب کند. این امر باعث شده است تا صنایع زیادی در تلاش باشند تا با استفاده از این تکنولوژی کسب و کار یا نحوه ارائه خدمات خود را متحول سازند و با این فناوری همگام شوند. اما موانع متعددی مانع از پذیرش و گسترش این تکنولوژی در بین صاحبان صنایع کوچک و بزرگ شده است. از جمله این موارد می­ توان به دشواری ­ها و پیچیدگی­ های پیاده ­سازی یک شبکه بلاکچین و همچنین هزینه­ های بسیار بالای تهیه و نگهداری از زیرساخت ­های مورد نیاز اشاره کرد. علاوه برهزینه مالی، راه اندازی یک شبکه بلاکچین، نیازمند صرف زمان زیادی نیز می­باشد که میتواند سد راه محکمی برای بسیاری از افراد و شرکت ها باشد. در نتیجه، شرکت­ های متعددی سرویس جدیدی تحت عنوان Blockchain as a Service (BaaS) معرفی کرده ­اند تا بتوانند بر چالش­ های فوق غلبه کنند.

BaaS چیست؟

BaaS یک سرویس مبتنی بر فضای ابری است که کاربرها را قادر می­سازد که محصولات خود را با استفاده از تکنولوژی بلاکچین، بدون هزینه گزاف برای تهیه و نگه­داری زیرساخت­ های مورد نیاز، در کم ترین زمان توسعه دهند. ارائه دهنده های این سرویس، مسئولیت تهیه زیرساخت ­های مورد نیاز، نگه داری از شبکه، تعیین پهنای باند و کلیه خدماتی که مربوط به بخش IT می­ باشد را بر عهده می­ گیرند و در مقابل هزینه­ ای برای خدمات خود دریافت می­کنند. در نتیجه، شرکت­ ها می­ توانند بدون نگرانی در مورد پیچیدگی­ های عملیاتی که نیازمند دانش فنی و هزینه ­های بسیار است به توسعه خدمات و اپلیکیشن­ های خود بر بستر بلاکچین بپردازند.

تاثیر BaaS بر گسترش و پیشرفت بلاکچین:

این سرویس می­ تواند به پذیرش هر چه سریع ­تر و راحت­ تر تکنولوژی بلاکچین توسط شرکت­ های کوچک و بزرگ کمک قابل توجهی کند. زیرا شرکت­ های زیادی که تا پیش از این، علی­ رغم آگاهی نسبت به مزایای استفاده از شبکه بلاکچین مانند: غیرمتمرکز بودن، امنیت، شفافیت و…، به دلیل هزینه­ ها و پیچیدگی­ های بسیار آن تمایلی به استفاده از آن نداشتند، حال مشتاقانه حاضر به پذیرش این تکنولوژی خواهند بود. علاوه بر این، BaaS کمک می­کند تا بتوان اپلیکیشن­ های بیشتری را در مدت زمان کوتاه­ تری با استفاده از بلاکچین گسترش داد که خود عامل تاثیرگذاری در سرعت پذیرش و پیشرفت این تکنولوژی خواهد بود.

نتیجه گیری:

به نظر می­رسد این تکنولوژی با صرفه ­جویی در زمان و هزینه­ های مالیِ استفاده از تکنولوژی بلاکچین، به گسترش بیشتر و سریع تر آن کمک خواهد کرد. افزون بر آن، با کاهش چشم­گیر هزینه­ ها، راه را برای پیاده­ سازی ایده ­ها و خلاقیت­ های بیشتر در این حوزه هموارتر می­ سازد.

منابع: 1، 2

2 Likes