انجمن توسعه قرارداد هوشمند

Binance Smart Chain در مقابل Ethereum: تفاوت در چیست؟

Binance Smart Chain (BSC) یک هارد فورک پروتکل Go Ethereum (Geth) است و به همین دلیل ، شباهت های زیادی با بلاک چین اتریوم دارد. با این حال ، توسعه دهندگان BSC تغییرات قابل توجهی در برخی از زمینه های کلیدی ایجاد کرده اند. بزرگترین تغییر مکانیسم اجماع BSC است که امکان انجام معاملات ارزان تر و سریعتر را فراهم می کند.

مقدمه
در نگاه اول ، Binance Smart Chain (BSC) و Ethereum بسیار شبیه به هم هستند. DApp ها و توکن‌های ساخته شده بر روی BSC با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار هستند. شاید متوجه شده باشید که آدرس کیف پول عمومی شما در هر دو بلاک چین یکسان است. حتی پروژه های کراسچین (cross-chain) وجود دارد که در هر دو شبکه فعالیت می کنند. با این وجود ، تفاوت های قابل توجهی بین این دو بلاکچین وجود دارد. اگر در فکر این هستید که از کدام یک استفاده کنید ، بهتر است تفاوت ها را بدانید و درک کنید.

ترافیک بلاک چین و اکوسیستم DApp
از ژوئن 2021 ، اتریوم بیش از 2800 پروژه DApp در بلاک چین خود میزبانی می کند، در حالی که تقریباً 810 پروژه برای BSC می‌باشد. این تفاوت قابل توجهی است ، اما با توجه به سن کم BSC ، این یک اکوسیستم قوی و رو به رشد را نشان می دهد.
آدرس‌های فعال نیز یک معیار مهم بزرگی بلاکچین است که باید در نظر گرفته شود. BSC علی رغم اینکه یک بلاکچین جدیدتر بود ، در 7 ژوئن 2021 بیش از 2،105،367 آدرس را ثبت کرد که بیش از دو برابر بیشتر از سطح تاریخی اتریوم ، 799،580 آدرس در 9 مه 2021 می‌باشد.
بنابراین دلیل رشد ناگهانی BSC چیست؟ بسیاری از موارد مربوط به زمانتأیید سریعتر و هزینه فی کم است. رشد BSC همچنین ممکن است به تبلیغات فزاینده در مورد NFT ها و سازگاری با کیف پول های رمزنگاری محبوب ، مانند Trust Wallet و MetaMask ، مربوط باشد.
اگر به معاملات روزانه نگاه کنیم ، تفاوت بزرگتری بین این دو وجود دارد. در BSC ، انتقال وجه و تعامل با قراردادهای هوشمند برای کاربران سریعتر و مقرون به صرفه‌تر است. در زیر می‌توانید قله BSC از حدود 12 میلیون تراکنش روزانه و وضعیت فعلی آن را که بیش از چهار میلیون تراکنش مشاهده کنید.

از سوی دیگر ، اتریوم هرگز از 1.75 میلیون تراکنش روزانه فراتر نرفت. به نظر می رسد برای کاربرانی که باید به طور مرتب وجوه خود را جابجا کنند ، BSC محبوب ترین گزینه است. معاملات روزانه را نیز باید در زمینه آدرس های فعال مشاهده کرد. از زمان نوشتن ، BSC در حال حاضر تعداد بیشتری از کاربران را دارد که به طور متوسط بیشتر معامله می کنند.

بیشترین استفاده از DeFi DApps در Ethereum و BSC
وقتی صحبت از تامین مالی غیر متمرکز می شود ، مقدار زیادی DApp بین BSC و Ethereum به دلیل سازگاری بلاک چین وجود دارد. توسعه دهندگان می توانند برنامه ها را به راحتی از Ethereum به BSC منتقل کنند و پروژه های جدید BSC اغلب از کد منبع باز Ethereum با نام دیگری استفاده می کنند. بیایید نگاهی به پنج DApp برتر در Ethereum توسط کاربران در DAppRadar بیندازیم.

در اینجا می توانید ترکیبی از دو بازار گردان DeFi (Uniswap و SushiSwap) ، یک بازی کریپتویی (Axie Infinity) و یک بازار P2P (OpenSea) را مشاهده کنید. اگر به پنج مورد برتر BSC هم نگاه کنید ، شباهت های زیادی خواهید دید.

PancakeSwap به عنوان یک هارد فورک Uniswap ایجاد شده است.
Biswap و Apeswap هر دو بازارسازان خودکار هستند. از آنجا که هزینه ها در BSC بسیار ارزان است و معاملات به طور قابل توجهی سریعتر انجام می شود ، مزارع با عملکرد بیشتر در Binance Smart Chain کارآمدتر هستند. این عوامل آنها را به یک انتخاب محبوب برای کاربران BSC تبدیل می کند.

وقتی صحبت از بازی های کریپتو می شود ، اتریوم واقعاً خانه محبوب ترین عناوین موجود است. اگرچه پروژه هایی در BSC وجود دارند که شباهت زیادی به CryptoKitties و Axie Infinity دارند ، اما نتوانستند به اندازه بازی های کلاسیک در Ethereum مخاطب زیادی به دست آورند.

انتقال بین شبکه ها
اگر واریز BEP-20 یا ERC-20 را به کیف پول خود وارد کرده اید ، ممکن است متوجه شده باشید که آدرس کیف پول Ethereum و BSC شما یکسان است. بنابراین ، برای مثال ، اگر هنگام برداشتن توکن های خود از صرافی ، شبکه اشتباهی را انتخاب کنید ، می توانید آنها را به راحتی از بلاک چین دیگر بازیابی کنید.
اگر به طور تصادفی توکن های ERC-20 را به BSC بکشید ، می توانید آنها را در آدرس BSC مربوطه پیدا کنید. در صورت ارسال تصادفی توکن از BSC به اتریوم ، می توانید همین روند را طی کنید. در هر دو مورد ، خوشبختانه دارایی شما به طور دائم از بین نمی رود.

هزینه های انتقال
BSC و Ethereum هر دو از یک مدل گاز برای هزینه های معامله استفاده می کنند که پیچیدگی یک معامله را اندازه گیری می کند. کاربران BSC می توانند قیمت گاز را با توجه به تقاضای شبکه تعیین کنند و معدنچیان معاملات با قیمت گاز بالاتر را در اولویت قرار می دهند. با این حال ، هارد فورک اتریوم لندن تغییرات جدیدی را به ارمغان می آورد که احتمالاً نیاز به هزینه های بالا را برطرف می کند.
به روز رسانی اتریوم یک مکانیسم جدید قیمت گذاری با هزینه پایه برای هر بلوک ایجاد می کند. هزینه پایه بسته به تقاضای معاملات تغییر می کند و نیازی به تصمیم گیری خود کاربران در مورد قیمت گاز را از بین می برد.
از لحاظ تاریخی ، هزینه گاز اتریوم بسیار بالاتر از هزینه های BSC است. بیشترین میانگین مشاهده شده در ماه مه 2021 با 68.72 دلار بود. این روند تغییر کرده است ، اما اتریوم هنوز گران است.

بیایید هزینه های متوسط اتریوم از Etherscan را برای به دست آوردن تصویر بهتر بررسی کنیم. سه رقم بالا قیمت گاز فعلی در اتریوم را نشان می دهد. برای هر دو BSC و Ethereum ، یک gwei به ترتیب برابر با 0.000000001 BNB یا ETH است. اگر قیمت پایین تری را بپردازید ، انجام معامله شما بسیار بیشتر طول می کشد.
برای انتقال ساده یک توکن ERC-20 به کیف پول دیگر ، میانگین قیمت در زمان نوشتن مقاله 2.46 دلار است. هنگام استفاده از حوضه نقدینگی Uniswap که شامل چندین تراکنش است ، این عدد به 7.58 دلار افزایش می یابد.

در زیر ، ما می توانیم یک معامله در BSC را با هزینه فقط 0.03 دلار ، معادل انتقال ERC-20 در ردیاب گاز اتریوم ، مشاهده کنیم. BSC این امر را با ضرب گاز مورد استفاده در معامله (21000) با قیمت گاز (5 gwei) محاسبه کرده است.

زمان انتقال
اندازه گیری میانگین زمان معاملات در بلاک چین می تواند کمی مشکل باشد. در حالی که یک معامله از لحاظ فنی کامل است یک بار ماینر اعتبار بلوک را تایید کرده است، جنبه های دیگر می تواند در زمان شما تاثیر بگذارد:
• اگر هزینه خود را به اندازه کافی بالا تعیین نکرده اید ، ممکن است ماینرها تراکنش شما را به تاخیر بیندازند یا حتی آن را به طور کلی در یک بلوک قرار ندهند.

• تعاملات پیچیده تر با بلاک چین نیاز به تراکنش های متعدد دارد. به عنوان مثال، اضافه کردن نقدینگی به یک استخر نقدینگی.

• اکثر خدمات تنها پس از تأیید تعداد مشخصی از بلاک ها ، یک تراکنش را معتبر می دانند. این تأییدات اضافی خطر بازگشت بازرگانان و ارائه دهندگان خدمات را در صورت رد بلوک توسط شبکه کاهش می دهد.

اگر به آمار گاز اتریوم در پایین نگاه کنیم ، می بینیم که زمان معامله از 30 ثانیه تا 16 دقیقه متغیر است. این اعداد معاملات موفق را در نظر می گیرند اما الزامات تأیید اضافی را در نظر نمی گیرند.
به عنوان مثال ، اگر ETH (ERC-20) را به حساب Binance خود واریز کنید ، باید منتظر 12 تأیید شبکه باشید. با بلوک استخراج شده تقریباً هر 13 ثانیه ، همانطور که از نمودار زیر مشاهده می کنید ، هنگام واریز ETH به کیف پول نقدی شما 156 ثانیه اضافی اضافه می شود.

در BSC ، متوسط زمان بلوک 3 ثانیه است. وقتی این مورد را با 13 ثانیه اتریوم مقایسه می کنیم ، تقریباً 4.3 برابر سرعت را مشاهده می کنیم.

مکانیسم اجماع
در حالی که مکانیسم اجماع اثبات کار اتریوم (PoW) شبیه به بیت کوین است ، اما بسیار متفاوت از اثبات اعتبار BSC (PoSA) است. با این حال ، این تفاوت مدت زیادی دوام نخواهد آورد. با اتریوم 2.0 ، شبکه به جای آن از مکانیزم اثبات سهام (PoS) استفاده می کند.
PoSA BSC ترکیبی از جنبه های اثبات مجوز (PoA) و اثبات نمایندگی سهام (DPoS) است. 21 اعتبارسنج نوبت به تولید بلوک می پردازند و در عوض ، هزینه تراکنش BNB را به عنوان پاداش دریافت می کنند. اعتبارسنجی مستلزم اجرای یک گره و حداقل 10،000 BNB برای تبدیل شدن به یک نامزد منتخب است.
سایر کاربران ، معروف به نمایندگان ، BNB را در پشت یک نامزد منتخب قرار می دهند. 21 نامزد برتر منتخب با مبلغ شرط بندی شده به نوبت به بلوک های پردازش می پردازند. کل این فرایند هر 24 ساعت تکرار می شود. نمایندگان همچنین سهمی از پاداش هایی که اعتبارسنجان به دست می آورند دریافت می کنند.
PoW اتریوم یک سیستم بسیار متفاوت است. به جای انتخاب جامعه معتبر ، مسابقه ای برای حل یک معمای محاسباتی وجود دارد. هرکسی می تواند شرکت کند ، اما باید تجهیزات ماینینگ تخصصی بخرد یا اجاره کند. هر چه قدرت محاسبات بیشتری داشته باشید ، احتمالاً ابتدا پازل را حل کرده و یک بلاک را اعتبارسنجی می کنید. ماینرهای موفق هزینه تراکنش و پاداش ETH دریافت می کنند.
در حالی که PoW یک روش موثر برای ایجاد اجماع و اطمینان از امنیت شبکه است ، توسعه دهندگان از آن زمان استفاده از مکانیسم های دیگر را مورد بررسی قرار داده اند. هدف آنها یافتن جایگزین های کارآمدتر و سازگار با محیط زیست بدون به خطر انداختن امنیت است.
به همین دلایل ، شبکه اتریوم در نهایت به Proof of Stake منتقل می شود. اعتبارسنجان ETH را برای شانس تولید بلوک در نظر می گیرند. اعتبارسنجان دیگر بلوک را “تایید” می کنند و صحت آن را بررسی می کنند. اگر شخصی بلوکی حاوی تراکنش های کاذب تولید کند ، خطر از دست دادن تمام سکه های خود را دارد. اعتبارسنجان برای بلوک های موفق و برای هرگونه گواهی که می دهند پاداش دریافت می کنند. اعتبارسنجان مخرب با واریز و واریز مقادیر زیادی ETH ، خطر از دست دادن وجوه خود را دارند.

در نهایت
واضح است که شباهت های زیادی بین Binance Smart Chain و Ethereum وجود دارد. تا حدی ، این چیزی است که مهاجرت و شروع آزمایش BSC را برای کاربران اتریوم بسیار آسان کرده است. اما علی رغم شباهت ها ، BSC تغییرات جالبی را برای بهبود عملکرد و کارایی به کار گرفت. مکانیزم اجماع Proof of Staked Authority (PoSA) این امکان را برای کاربران فراهم کرد که از تراکنش های بلاک چین ارزان تر و سریعتر نیز برخوردار شوند.

1 Likes