انجمن توسعه قرارداد هوشمند

Aave چیست؟ همه چیز در مورد پلتفرم وام دهی آوی

Aaveچیست؟

آوی روی شبکه اتریوم و تحت استاندارد ERC20 ساخته شده است.

آوی یک پروتکل مالی غیر متمرکز است که به افراد اجازه میدهد بدون نیاز به واسطه متمرکز، وام داده یا وام بگیرند. زمانی که وام میدهند، سود میگیرند و زمانی که وام میگیرند سود میدهند.

آوی قبل از تغییر نام تجاری به نام ETHLend شناخته می شد. هردو توسط تیمی به سرپرستی استنی کولچف، دانشجوی حقوق فنلاندی توسعه داده شد.

آوی در پروتکل خود از DAO یا سازمان مستقل غیرمتمرکز استفاده میکند، این بدان معناست که توسط افرادی کنترل میشود که کوین های آوی را در اختیار دارند و رای میدهند.

روش عملکرد وام دهی در آوی

به طور سنتی، برای دریافت وام باید به بانک یا موسسه مالی دیگر با مقدار زیادی پول نقد بروید. بانک در ازای دریافت وام، وثیقه ای دریافت میکند. سپس شما هر ماه اصل مبلغ را به بانک پس میدهید البته به علاوه سود.

دیفای متفاوت است. هیچ بانکی وجود ندارد. در عوض، قرارداد های هوشمند این بار را به دوش میکشند. دیفای واسطه ها را از معاملات، قرارداد های آتی و حساب های پس انداز حذف میکند.

از آنجا که قیمت ارزهای دیجیتال بسیار ناپایدار است، پروتکل های دیفای تقاضای وثیقه بالایی میکنند. بنابراین، برای وام 500 دلاری در پلتفرم آوی ، باید بیش از این مقدار به عنوان وثیقه قرار دهید. اگر قیمت سقوط کند و وثیقه دیگر مبلغ وام را پوشش ندهد، وثیقه شما برای پوشش هزینه وام از شما میگیرد.

آوی درحال حاضر دارای استخر هایی برای بیش از 20 دارایی اتریوم، از جمله استیبل کوین ها است. سایر استخر ها عبارتند از BAT,LINK,UNI.

چرا میخواهید ارزدیجیتال وام بگیرید؟

اگر چه اغلب خرید و فروش ارز ها منطقی تر است، اما وام گرفتن از آن میتواند در برخی شرایط عملی باشد.

یکی از بارزترین آن ها آربیتراژ است، اگر میبینید یک توکن با قیمت های مختلف در صرافی های مختلف معامله میشود، میتوانید با خرید آن در یک مکان و فروش آن در مکانی دیگر سود کنید. اما برای به دست آوردن سود مناسب باید مقدار زیادی ارز داشته باشید.

این همان جایی است که وام های فوری آوی به وجود آمد. آوی پیشگام استفاده از وام های فوری بود، که در آن افراد بدون وثیقه وام می گرفتند و از آن برای خرید و فروش دارایی استفاده میکردند و سپس آن را پس میدادند در حالی که سودشان را به جیب زده بودند.

نحوه عملکرد استخر های نقدینگی

برگردیم به دیفای. در روز های اولیه پیدایش دیفای، اگر میخواستید دارایی را وام بگیرید، باید شخصی را در پلتفرم پیدا کنید تا به شما وام دهد البته با قیمت و شرایطی که هردو بر سر آن توافق کردید.

اما از آن زمان همه چیز تکامل یافته است!

آوی از وام دهی همتا به همتا صرف نظر میکند و برای وام دهی از استخر های نقدینگی استفاده میکند.

روش کار اینگونه است:

کاربران دارایی خود را به استخر نقدینگی وارد می کنند. اینها به وجوهی تبدیل میشوند که پروتکل میتواند وام دهد. هر کس توکن های خود را به یک استخر واریز کند و از این طریق نقدینگی مورد نیاز را ارائه دهد، aToken جدید دریافت میکند.

(a = Aave)

اگر در حال واریز به استخری هستید که نقدینگی زیادی دارد، درامد چندانی نخواهید داشت، اما اگر توکن هایی واریز کنید که پلتفرم به شدت به آنها نیاز دارد، درامد بیشتری خواهید داشت.

همین امر در مورد وام گیرندگان هم صدق میکند، بسته به آنچه وام میگیرید، نرخ بهره متفاوت است.

2 Likes

متشکرم از مطلبتون. در خصوص سایر پلتفرم ها هم اگر امکانش هست مطلب بگذارید :smiling_face_with_three_hearts:

1 Likes

خیلی ممنون :heart:؛ حتما بیشتر میزارم.

1 Likes